İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konu Dışı
  3. Yerli ve Milli Ne Demek ?

Yerli ve Milli Ne Demek ?

yerlivemilli
1

Son birkaç yıldır ülkemizde hemen her gün televizyon ekranlarında ve sosyal medya içeriklerinde yer alan bir kavram var; “Yerli ve Milli” Maalesef bu kavram çoğu zaman karıştırılıyor. Bu yazımız boyunca bu kavramın kısa ve öz bir şekilde izahını yapmaya çalışacağım.

(Örnek bir reklam afişi)

Yerli ve milli kavramı anlayabileceğiniz üzere aslında 2 kavramın birleştirilmesinden oluşuyor: “Yerli” ve “Milli”. Bu iki kavrama ayrı ayrı göz atalım.

Öncellikle ‘yerli’ kavramını ele alalım. Yerli demek bir ürünün ülke içinde, ülke kaynakları tarafından üretilmesi anlamına gelir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir faktör var; mevcut dünya düzeni gereği neredeyse hiçbir ülke, hiçbir ürünü tamamen kendisi %100 yerli olarak üretmiyor. Tüm ülkeler, daha ucuz olması ve geliştirme maliyetlerinden kaçınmak için mutlaka belli oranda alt parça ithal ediyor. Burada karşımıza yerlilik oranı çıkıyor. Bu kavramlara da artık aşina olmaya başladık. ”Bu ürün %70 yerlilik oranı ile üretildi.” gibi reklamlara da denk gelmek artık olağan bir durum halinde. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ürünün kritik parçalarının (her istenildiğinde yurt dışından alınamayacak parçaların) yerli olarak üretilmesidir. Yerlilik oranı yüksek ve kritik parçaları yerli olarak üretilen ürüne yerli diyebiliriz.

‘Milli’ kavramı aslında çok daha açık bir kavram. Bir ürün bize özgü ise (yani Türk milletine ya da Türkiye’ye) ürün milli demektir. Ürünün tüm parçaları ithal olsa bilse, özgün tasarım ile özgün bir ürün elde ediliyorsa o ürün millidir. Tabii ki bu ürüne yerli diyemeyiz.

Malum bu kavramlar günümüz Türkiye’sinde gerek çıkar sağlama gerek göz boyama gibi amaçlardan dolayı artık dillere pelesenk olmuş durumda. Bunların ne kadar doğru olduğunu anlamak içinse, bu kavramları anlamak gerekli.

Yorum Yap

Yorum Yap