fbpx

Yenice Belediye Başkanı Sayın Zeki ÇAYLI ile Röportaj

Öncelikle merhaba sayın başkanım, okuyucularımız için hayat hikâyenizi kısaca anlatır mısınız?

+27 Ocak 1954 tarihinde Yenice’ye bağlı eskiden Tır köyü olarak adlandırılan şimdilerde Yazıköy olarak bilinen köyde doğdum. 4 çocuklu bir ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldim. Benim dönemimde köyümüzde okul olmadığı için ilkokulu Devrek’te okudum. Tabii ki ortaokul ve liseyi de Devrek’te bitirdim. Liseyi bitirdikten sonra Ankara’da bulunan Tapu Kadastro Okulu’na kaydımı yaptırdım. Oradaki 2 yıllık eğitimin ardından memuriyet hayatına başlamış bulundum. 1,5 yıllık çalışma hayatından sonra askerlik vazifemi yerine getirmeye gittim. Askere gitmeden önce evlendim ve 1975 yılında ilk çocuğum dünyaya geldi. Denizli’deki askerlik vazifemin ardından Karabük Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde işe başladım. Ardından Yenice Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne transfer oldum. 1978-1999 yılları arasında Yenice Belediyesi bünyesinde çalıştım. 1999 yılında emekli oldum. 2004 yerel seçimlerinde ilk defa aday oldum ancak kazanamadım. Ardından 2009 seçimlerinde tekrar aday oldum ve bu sefer kazanmayı başardım. 2009 yılından itibaren Yenice Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yürütmeye çalışıyorum.

Sizi belediye başkanlığı görevine iten güç neydi?

+1975 yılında Adalet Partisi’nin gençlik kolları teşkilatının başkanlığını yürüttüm. Dolayısıyla siyasetin organizasyon hareketlerinde daima iç içe olduk. Siyaset biz oldu, biz siyaset olduk. Dolayısıyla o günlerde yapmış olduğum faaliyetlerle yoğurulmuş, harmanlanmış olduk. Bundan dolayı beni hiçbir güç itmedi, siyaset beni içerisine çekti diyebilirim.

İlk aday olduğunuz 2004 seçimlerini de sayarsak çok uzun bir süredir bu pozisyondasınız. Bulunduğunuz koltuk dolayısıyla normal hayatınızda yapmak istediğiniz ancak yapamadığınız, içinizde bir ukde olarak kalmış hayalleriniz var mı?

+Genel olarak yapmak istediğim ve hayal ettiğim bütün projeleri gerçekleştirdiğimi düşünüyorum.

12 yıllık belediye başkanlığı hayatınızda gerçekleştirdiğiniz en büyük projeniz nedir?

+Yıllardır hayal ettiğimiz Ihlamur Seyir Terası projesini söyleyebilirim. Seyir Terası’nda şu an 50 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu proje esasında Yenice gibi küçük bir belediyenin isterse neleri başaracağının en büyük örneği sayılabilir.

yenice seyir terasi bublogta

12 yıllık belediye başkanlığı hayatınızda imkânsızlıklar dolayısıyla yapmak istediğiniz ancak yapamadığınız projeler oldu mu?

+Çıra Pazarı olarak adlandırılan bölge ile Ihlamur Seyir Terası arasında bir teleferik hattı kurmak istedik ancak belediye olarak böyle büyük çapta bir projeye ayıracak bütçeyi bir türlü sağlayamadık.

Belediye başkanlığı görevini bıraktıktan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?

+Belediye başkanlığı çok sorumluluk gerektiren ve yorucu bir görev. Bu görevi hakkıyla yerine getirdiğimi düşünüyorum ancak tabii ki bütün bunları yaparken maalesef sevdiklerimizi de ihmal ettiğimiz zamanlar oluyor. Dolayısıyla belediye başkanlığı görevini 2024 seçimleri ile beraber bırakmayı düşünüyorum ve artık hayatımı eşimle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirmeyi istiyorum.

Son zamanlarda ülkemizdeki Z kuşağı olarak adlandırılan gençlerimizde büyük bir umutsuzluk hâkim. Bir siyasi olarak bu gençlerimizin umutlarını tazelemeleri için neler tavsiye edersiniz?

+İnsan önce kendini tanımalı. ”Ben kimim, neleri başarabilirim, neleri başaramam, amacım nedir?” sorularını sormalı. Eğer kendinizi tanımazsanız, kapasitenizi bilmezseniz ve meseleyi çözüm odaklı ele almazsanız umutsuzluk yaşarsınız. Her şey için gayret edecekseniz. Ben aday olduğum zaman kazanacağıma kimse inanmamıştı. Bir tek ben biliyordum çünkü kendimi tanımıştım, kapasitemi biliyordum. En nihayetinde geldiğimiz nokta ortada. İçinde bulunduğumuz durumdan şikayet ederek değil ancak gayret ederek kurtulabiliriz.

Siyasete girmeye, sizin yürüdüğünüz yollarda yürümeye çok meraklı gençlerimiz var. Bu gençlere tecrübelerinize dayanarak vermek istediğiniz tavsiyeler var mı?

+Futbol takımı tutar gibi bir siyasi partinin peşinden gitmemeliler. Bir uçtan diğer uca kadar bütün ideolojilere hâkim olmalısınız. Yurt içinden ve yurt dışından ülkemizin çizdiği imaja hâkim olmalısınız ve olumsuzlukları çözecek çareleri aramalısınız. Ancak bunu yaparken ötekileştirmekten uzak durmalı, bütün kesimleri kucaklamalısınız. Değişime ve gelişime daima açık olmalısınız.

Başkanım son bir sorumuz var. Yurt içinden ve dışından Yenice’ye gelecek turistler için kesinlikle görmeleri gereken yerler nerelerdir?

+Öncelikle gelecek kişinin zevklerine bağlı. Çünkü Yenice tabiatı gereği %87‘si ormanlardan oluşan bir ilçe. Dolayısıyla doğa turizmine meraklı olmayanlar için pek bir alternatif bulunmuyor. Yenice’nin ormanlarının neresine giderseniz gidin hep bir güzellik görüyorsunuz. Kavaklı Arberotumu, Göktepe Göleti ve Yürüyüş Yolu, Şeker Kanyonu, Sorgun Yaylası, Ihlamur Seyir Terası ve daha niceleri bir insanın hayatı boyunca kesinlikle görmesi gereken yerlerdir.

karabuk yenice

Abonelik
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

Bugün konu ise Rönesans’ın baş karakterlerinden Michelangelo. Ben bu konuya öncelikle Sistine Şapeli’nden giriş yapmak istiyorum. Evet Sistine Şapeli’nin şu anda tavanlarını süsleyen olağanüstü resimler Michelangelo’ya ait. Ben de buradan yola çıkarak araştırmaya başladım. 1500’lu yıllarda o zamanın Papa’sı II. Julius tarafından Michelangelo’ya yaptırılan bu resimlerin birazından bahsetmek istedim. Papa bu resimleri ilk gördüğünde Michelangelo’ya […]
CEMAAT, İSTİKRAR, ÖZDEŞLİK Cesur Yeni Dünya, teknolojinin ve bilimsel teknik bilginin kontrolünde olan bir toplumda birey düşüncesinin ve özgürlüğün olmadığı ama bunun yerine sistemin istediği biçimde yaşayıp ve düşündüğünü sanan edilgen insanların olduğu bir dünyadır. Roman, Londra merkezli ve yöneticisinin Mustafa Mont olduğu Dünya Devleti’nde geçmektedir. Dünya Devleti de diğer birçok distopik romanda olduğu gibi […]
Bildiğimiz üzere II. Dünya Savaşı’nın sonunda Soğuk Savaş süreci başlıyor ve dünya, ABD ve Sovyet Rusya’dan oluşan iki kutuplu bir düzenin etrafında şekilleniyor. Bu kutuplar arasında her alanda olduğu gibi uzay ve havacılık alanlarında da rekabet yaşanıyor ve pek çok ülke bu alanlara yönelik ajanslar kurarak gerekli çalışmalara başlıyor. Günümüzde de devam eden bu çalışmalar, […]
Bugünkü konumuz aşk konulu filmler. Birçoğumuz ki özellikle kadınların tercih ettiği bir konu olan aşk filmleri hakkında ufak bir liste yaptım. Konuya ilgili olan kişiler bu listedeki filmleri çoğu kez izlemiş ve repliklerine kadar ezberlemişlerdir diye düşünüyorum. Ben yine de bu konu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler veya arada duygusal çöküşüşe giren herkesin izleyebileceği filmleri […]

Giriş

Bublogta'ya Hoş Geldin

Hadi birlikte içeriyi keşfedelim.
Neredeyse Bitti
Son olarak senden birkaç bilgi isteyeceğiz.