Çok genç ve çok yetenekli bir kadınla karşınızdayım. Size genç bir yetenek olan oyuncu Selin Yeninci’den bahsedeceğim
Selin Yeninci, 16 Ocak 1988 tarihinde dünyaya gelmiş Türk tiyatro ve dizi oyuncusudur. Lise yıllarında tiyatro bölümü başkanı olan Selin’in daha o zamandan iyi bir tiyatrocu ve oyuncu olacağı belliydi. 1988 doğumlu olan genç aktris Selin Yeninci, İzmir Atatürk Lisesinden 2006 yılında mezun oldu. 2011’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi. Başarılı bir öğrencilik geçiren Selin, bölümünden mezun olduğu gibi Haluk Bilginer ile Oyun Atölyesi’nde Macbeth, Don Juan’ın Gecesi gibi profesyonel oyunlarla kariyerine başarılı bir giriş yaptı.
2018 – Nasipse Adayız (Arzu) (Sinema Filmi)
2018 – Bir Zamanlar Çukurova (Saniye) (TV Dizisi)
2018 – Avlu (Merve) (TV Dizisi)
2017 – Yüz Yüze (Melisa) (TV Dizisi)
2016 – Kaçın Kurası (Neşe) (TV Dizisi)
2016 – Rengarenk (TV Dizisi)
2014 – Toz Ruhu (Neslihan) (Sinema Filmi)
2014 – Olur Olur (Ebru) (Sinema Filmi)
2014 – Vicdan (Hande) (TV Dizisi)
Yeninci şimdilerde Bir Zamanlar Çukurova dizisinde hayat verdiği Saniye karakteriyle tüm ilgileri üzerinde topluyor. Selin Yeninci’nin bir röportajını paylaşmak istiyorum.

– Üç aylık set arası nasıl geçti?
– İlk bir ay iyi geldi ama seti, çalışmayı özledim. Yoğun bir çalışma temposundan çıktık, oradaki ritme çok alışmışım. Bir ay dinlendim, yapmak istediklerimi yaptım. Baktım koca iki ayım daha var. Ben çok tatilci değilim, 10 gün yetiyor. Bu ara yoğunlaştırılmış şan, dans ve bedenimle ilgili farkındalığım artsın diye yetişkin balesi dersi aldım. Kitap okuyorum, yıl içinde izleyemediğim filmleri izliyorum. Ailemle güzel vakit geçiriyorum.
– Bir Zamanlar Çukurova’da canlandırdığınız ”Saniye” karakterine nasıl hazırlandınız?
– Nefes alan, canlı ve bana hiç benzemeyen bir karakter çıkardım. 6 yaşından beri bu işin eğitimini alıyorum. İzmir TRT Radyo’sunda eğitim gördüm, sonra kadroya alındım. 18 yaşıma kadar bu işin duayenlerinin ellerinde büyüdüm. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nda çocuk oyunlarından palyaçoluğa kadar her şeyi yaptım.
Üzerine oyunculuk okudum, Londra’da, Amsterdam’da atölyelere katıldım. Bu işi hiç bırakmadım, sürekli tiyatro yaptım. Haluk Bilginer ve Erkan Can’la çalıştım.
Altı yıl Türkiye’yi gezdim tiyatroyla; bu geziler büyük avantaj oldu benim için. Türkiye’yi tanımak, kime hitap ettiğini bilmek, bu ülkenin kadını hakkında bilgi sahibi olmak kariyerimi çok etkiledi.
Ben İzmirliyim, İstanbul’da yaşıyorum. Bu iki şehir çok dar bir çerçeve ülkenin kadınlarını tanımak için. Turnelerde de o kadar güzel kadınlarla tanıştım ki… ”Saniye”yi yaratırken o kadınlardan çok yararlandım. Diyarbakır’da bir abla ile tanışmıştık, Adana turnesinde başka bir kadınla; bunların hepsini birleştirdim.
Üç aylık bir kampa soktum kendimi, bir İzmirli olarak Adana şivesinin yapmacık durmasını istemiyordum.
Adana’da kadınlar hamamına gittim dört-beş gün.
Ses kayıtları aldım.
– Sette kendinizi nasıl motive edersiniz?
– Doğanın, hayvanın olduğu her ortam benim motivasyon kaynağım.
Adana’da güneşin batışını bir görseniz, muhteşem. İnternet çekmiyor, bu bazen zorluk yaratabiliyor ama sosyal medya ile bağımı koparıyorum. Sahne arasında çok neşeli olamıyorum çünkü bu durum aşırı duygusal, aşırı gözyaşı akıttığım karakteri etkiliyor.
Sahneye girmeden bir saat önce ”Saniye”ye dönüyorum. Kendimi köşeye çekerim.
– Set dışında ne yaparsınız?
– Zihin hiperaktifiyim. Kendimi bildim bileli gün içinde kendi mesleğimle ilgili mutlaka bir şey yaparım. Film izlemek, kitap okumak olabilir. Her gün spor yapıyorum.
Takıntılı bir şekilde beğendiğim oyuncuları izlerim.
Bakımlarımı mutlaka yaparım.
– Yemek yapar mısınız?
– Çok sevdiğim yemekleri çok canım isteyince yapıyorum. Müthiş güzel balık yaparım. Bir de çok iyi kahvaltı hazırlarım. Adana’da olduğum için mutfağa giremiyorum ama Ege yemeklerini yaparım.
– Hayatınızdan memnun musunuz?
– Evet, mutluyum. İlerde hedeflediğim bir hayat varmış da şu an o hayatı yaşamıyormuşum halinden çıkıp ”Hayatımı en verimli, güzel, mutlu ve keyifli şekilde geçiriyorum” diye uyanıyorum.
Çalıştığım ürettiğim her an mutluyum.
Çiftlik kurmak çok iyi fikir. Adana’da çiftliklere bayıldım.
Oğlak burcuyum. Özel hayatım da işim. Çocuk sahibi olmak için daha çok küçüğüm. İnşallah doğru bir zamanda çocuğum da olur. Ama hiçbir zaman evleneyim, çocuğum olsun hayalleri kurmadım.
– Bir gün Oscar almak ister misiniz?
– Dünyanın tanıdığı bir oyuncu olmak isterim, o potansiyel var bende. Dünya starları da benim gibi küçük yaşlarda başlamışlar bu işe ve doğru insanlarla, doğru yolculuklarla bir yere gelmişler.
Yani neden olmasın. Türk sinemasında çok başarılı yönetmenler, çok yetenekli oyuncular var.
“Bazı sahneleri benim dilimi bilmeyen biri nasıl anlar?” diyorum Saniye’ye çalışırken.
Sonra bakıyorum dizi 26 ülkeye satılmış.
Uluslararası bir projede çalışmayı isterim.
Ercan Kesal, ”Nasipse Adayız” romanını filme uyarladı, o filmde başroldeyim.
Film pek çok festivalde gösterilecek.
Dünya küçük, neden olmasın.
– Sosyal medya ile aranız nasıl?
– Sosyal medyaya çok geç giren biri olarak artık bu duruma uyum göstermeye karar verdim. Gelişen teknolojiyle yeni dünya düzeni bu, bununla kavga etmenin bir manası yok. Yediğim yemeği paylaşmaktan hoşlanmıyorum ama mutlu anımı paylaşıyorum.
– Sosyal sorumluluk projelerine katılıyor musunuz?
– Çok uzun süredir maddi gücü olmayan ama oyuncu olmak isteyen arkadaşlarımı okula hazırlıyorum.
Kuzguncuk’ta çocuklara kitap okuyorum. Van’da, Türkiye Eğitim Vakfı işbirliğiyle çocuklara drama dersleri veriyorum. Ben bu konuda çok da açığım, hazır vaktim de varken bu röportaj vesile olsun. Yeteneklerim dahilinde insanları mutlu edebilmeyi çok isterim. Kırmadan, dökmeden hedefe doğru, kararlı ve iddialı yol almak en büyük hedefim.
– Sevdiğiniz ve sevmediğiniz huylarınız nelerdir?
– Sevdiğim şey işime olan saygım, disiplinim. Sevmediğim yanım ise detaylarda kaybolabiliyorum.
Bazen o detaylar bütün hayatımı almaya başlıyor. İşkolik halimi törpülemem lazım.
– Estetik müdahaleler hakkında ne düşünüyorsunuz?
– Estetik polikliniğimiz var ama estetik yok bende, burnumdan anlaşıldığı üzere. (Gülüyor) Ama “İyi ki burnunu yaptırmadın.” diyorlar. Beni ben yapan bir şey aslında. Mary Streep, Barbra Streisand’ın da burnu benim gibi. Estetik harikası bir mankeni oynamıyorsam şimdilik problem yok. Allah’a çok şükür sokaktaki Türk kadınına uygunum. Saniye’yi oynarken manikür bile yaptırmıyorum ama cilt bakımlarımı düzenli yaptırırım.
– Saniye’yle ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?
– Saniye’yi benden çok daha olgun buluyorlar. Beni görünce “Sen minicik bir şeymişsin.” diyorlar. Zaten en büyük hedefim karakterlerimle insanları şaşırtmaktı. Saniye’yi ortaya çıkarırken onu birtakım sıfatlarla sınırlandırmak istemedim. Biz de öyleyiz; bazen canımız sıkkın, bazen neşeliyiz. Saniye’yi rengarenk biri yapmaya çalıştım. Her gün oynuyorsunuz, o yüzden sürekli aynı tepkileri gösteren bir karakter olsa hem ben sıkılacaktım hem de seyirci. İlk önce benim eğlenmem önemliydi.

Kişisel görüşlerime gelecek olursak; bu blogu yazabilmek için diziyi biraz izlemem gerekti. Diziyi bırakamadım. Selin Yeninci kendini karakterine o kadar kaptırmış ki…
Rolüyle çok güzel bağdaşmış. Çok genç ve çok güzel bir kadın Selin Yeninci. Oyunculuğuna hayran kaldım. Bana kalırsa ilerleyen yıllarda Selin Yeninci; Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit vb. oyuncular gibi zaman iz bırakan bir oyuncu olacak. Sosyal medya hesabına da göz gezdirmeyi ihmal etmedim tabii. Hemen takibe aldım. Gerçekten çok düzenli bir sayfası var. Yaptığı işlerin yanı sıra günlük hayatından da karelere yer veriyor. Bu da Instagram sayfasının sıkıcı olmasını engelliyor. Gerçekten çok güzel pozları var, bakmanızı tavsiye ederim. Gözlemlerime göre anı yaşamayı ve eğlenmeyi çok iyi biliyor. Bu bugünlerde insanların yapabildiği bir şey değil. Görünüşe göre Selin Yeninci bu özelliğinden taviz vermemiş. Kendisini tebrik ederim. Şimdilerde at binmeye heveslenmiş görünüyor. Görünen şu ki gayet başarılı olmuş bu konuda. Kendisinin hayvan sevgisine hayran kaldığımı söylemeden geçemem. Doğa seven ve ona değer veren bir kadın Selin Yeninci. Doğada doğadan üstün hiçbir şey yoktur ve Selin Yeninci bunun farkındalığında. Kendisini bu konuda çok tebrik ederim, umarım böyle devam eder. Kendisine kariyerinde başarılar dilerim. Umarım her geçen gün başarısına başarı eklemeye devam eder. Hayatı boyunca mutlu ve huzurlu olmasını diliyorum.

Yorumlar Türkiye’nin Genç Yetenekleri 1# Selin Yeninci

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF uzantıları desteklenir.

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

 << Vuslat-I Okumak için tıklayın. Ayrılamadım bir süre oradan. Mıhlanmıştım adeta oturduğum yere. Güneş gitmişti, çalan şarkı yerini bir başkasına bırakmıştı, zaman kimseyi beklemeden akıp gidiyordu. Ben ise bir ağacın altında oturmaya devam ediyordum. Yoktu bir sebebi. Yine Güneş’imi düşünmüştüm, yine güneşe veda etmiştim ve nihayetinde yine bir başımaydım. Yine yalnızdım. Onca düşünceyle savaşmak öyle […]
”Anne, ben çıkıyorum. Ne zaman gelirim, bilmem. Geç kalırsam bekleme, uyu tamam mı?”Kapının ağzından seslenmiştim anneme. Neye, nereye, kime gittiğimi ben bile bilmiyordum o an. Sadece gitmek, kaçmak, uzaklaşmak istiyordum. Neyden, kimden? Var olan herkesten, her şeyden… Kendimden bile… Nereye gittiğimi bilmeden çıkmıştım ancak karar vermem uzun sürmemişti. İşin aslı, gittiğim yer hiç değişmemişti. Güneşi […]
”Yine mi altını ıslattın? Bıktım senden. Nedir bu çektiğim çile? Bitmek bilmiyor!” 11 yaşımdayken en sık duyduğum cümleleri okudunuz az önce. ”11 yaşında altını mı ıslatıyordun?” demeyin hemen. Büyümemiştim ki ben. Büyüyememiştim. Korkumdan, endişemden, hissettiğim suçluluk duygusundan uyuyamazdım çoğu gece. Bazen minik bedenim yorgunluğuma dayanamazdı da sızar kalırdım çekyatta. O zaman da altımı ıslatırdım işte. […]
Zeynep KUŞ ve Hüseyin Recep DEMİRCİ ortak çalışmasıdır. Mustafa S. Kaçalin, 1957 İstanbul doğumludur. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çayırdüzü köyünden göç etmişlerdir. 1972 yılında girdiği Hasköy Lisesi’nden 1975 yılında mezun oldu. 1976 yılında başladığı lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 1980 yılında tamamladı. Doktorasını aynı bölümde Prof. Dr. Muharrem ERGİN’in […]

İlgini Çekebilir

Bilinmeyen Bir Yazı Kaçacak bir yerim kalmamıştı, kendi içimde dahi saklanamıyordum. Yürümeye başladım ve geçtiğim her sokak silindi ardımdan. Dünya sanki yalnızca benim etrafımda dönüyordu. Hızına yetişemediğimden hep başımın dönmesi. Biraz eksik ve bir hayli yavaş yaşıyordum. Hâlâ, yağmurun yağma sürecini takip etmeye yetmemişti gözlerimin kuru kalması. Evet, yağmur yağınca ekseriyetle ağlardım ve damlalara karışmasın […]
İnsan neden kötü duyguların tesirini daha çok hisseder? Şöyle bir düşünecek olursak mutlu olduğunuz anılarınız mı daha çok aklınızda kalmış, yoksa canınızın yandığı mı? Size zarar verecek ya da canınızı yakacak bir şeye inanmak aptallıktır. Bu zaten inandığınız şey değil; bazı durumların sonucunda ortaya çıkan, zihninizin oluşturduğu inanç veyahut düşüncedir. Zihninizin içine daldığınızda zaman ve […]
–İsmin ve işin nedir? +Atamert Yavuz. Amatör lig futbolcusuyum. Bilmiyon mu bunu zaten, bu ne iş ben anlamadım? –İşinden memnun musun? +Memnunum… Memnundum, pandemi girdikten sonra çocukluk aşkım olan futboldan yaklaşık 10 aydır uzak kaldım. Senin dırdırınla yaşamayı bilmiyorsun sen… –Bu seni hangi yönlerden etkiledi? +Bu beni maddi manevi her yönden etkiledi. Virüs yüzünden işsiz […]
Biri var. Pencerenin kenarından gözlediğin Yarının yok olmasına sebep olacak biri var Kurumaya yüz tutmuş bir çiçek Su vermenin fayda etmediği Sen su veriyorsun Çünkü biri var Dönüşte çiçeği görmek isteyen biri Sinirlenince çekip gitmek istiyorsun Hiçbir şey düşünmeden Başını bırakıp gitmek istediğin biri var Aklının onda kalacağı biri var Üzülünce ağlamak istiyorsun Kim görürse […]
SAÇ ÖRGÜSÜ Kitap Adı: Saç Örgüsü Orijinal Adı: La Tresse Yazar: Laetitia Colombani Çeviri: Gülşah Ercenk Yayınevi: Yan Pasaj Yayınevi Sayfa: 188 Baskı: 2020 Tür: Roman İtalya, Kanada ve Hindistan… Üç farklı ülke… Smita, Giulia ve Sarah… Üç farklı kadın… Bu üç kadın, üç farklı kıtada, üç farklı hayat yaşıyorlar. Birbirlerinin varlıklarından bile haberleri olmayan […]

Giriş

Bublogta'ya Hoş Geldin

Hadi birlikte içeriyi keşfedelim.
Neredeyse Bitti
Son olarak senden birkaç bilgi isteyeceğiz.