İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Tesla’nın Gizli Silahı: Teleforce

Tesla’nın Gizli Silahı: Teleforce

Yaşadığımız çağı etkileyen en önemli insanların başında gelen, alternatif akımın tanrısı Nikola Tesla’nın alternatif akım, endüksiyon motoru ve Tesla bobini gibi birçok bildiğimiz icadı bulunuyor. Ancak birtakım yüksek statülü insanların engellemesi yüzünden Tesla’nın belki de devrim yaratabilecek bazı icatları beyninde birer proje olarak kalmıştır.

teslateleforce_bublogta
-1

 

Yaşadığımız çağı etkileyen en önemli insanların başında gelen, alternatif akımın tanrısı Nikola Tesla’nın alternatif akım, endüksiyon motoru ve Tesla bobini gibi bildiğimiz birçok icadı bulunuyor. Ancak birtakım yüksek statülü insanların engellemesi yüzünden Tesla’nın belki de devrim yaratabilecek bazı icatları beyninde birer proje olarak kalmıştır.

İşte o projelerin belki de en tehlikelisi olan teleforce yani ölüm ışını anlamına gelen silahın detaylarını bugün siz bublogta okuyucuları ile paylaşacağım.

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde Avusturya İmparatorluğu’nda yani günümüz Hırvatistan’ında, Lika ilçesinin Smiljan kasabasında Sırp kökenli olarak dünyaya geldi. Evde zanaat aletleri ve mekanik aletler yapabilme becerisine sahipti. Sırp epik şiirlerini ezberleme yeteneği vardı. Tesla, fotoğrafik hafızası ve yaratıcılık yeteneklerini annesinin genetiğinden aldığını ve ondan etkilendiğini düşünüyordu. Ataları Karadağ yakınlarındaki Batı Sırbistan’dan geliyordu.

Tesla, beş çocuğun dördüncüsüydü. Milka, Angelina ve Marica adında üç kız kardeşi ve Dane adında bir ağabeyi vardı. 1861 yılında Tesla, ilkokulunu Smiljan’da okudu. Orada Almanca, aritmetik ve din dersi okudu. 1862 yılında Tesla’nın ailesi, Tesla’nın babasının kilise rahibi olarak çalıştığı Gospić, Lika yakınlarına taşındı. Nikola, ilkokulu bitirdikten sonra ortaokula başladı. 1870 yılında liseyi Higher Real Gymnasium’da okumak için Karlovac’ın kuzeyine taşındı. Okul Avusturya-Macaristan askerî sınırında olduğu için dersler Almancaydı.

Tesla daha sonra fizik profesörü sayesinde elektrik gösterilerine ilgi duyduğunu yazacaktı. Tesla, “gizemli olayların” bu gösterileriyle “bu harika kuvveti daha fazla bilmek” istediğini belirtiyordu. Tesla, kafasında integral hesabı yapabildiğinde öğretmenleri onun hile yaptığına inanıyordu. Dört yıllık eğitimini üç yılda tamamladı, 1873’te mezun oldu ve muhteşem fizik yolculuğu başladı..

Tesla’ya göre icat ettiği ölüm ışını 320 km içindeki 10.000 uçaktan oluşan dev bir askeri birliği yok edebilecek güçteydi.

Tesla, bu ölüm makinesini bazı ufak testlere tabi tutmuş ve başarılı sonuçlar almıştı ancak ne mutlu ki bu icat hiçbir gerçek savaşta kullanılmadı. Dünyadaki otoriter rejim sahipleri Tesla’ya bu silahı kendilerine tanıtmasını teklif etttiler fakat Tesla bu teklifi reddetti. Kullanıldığı tüm savaşları bir anda bitirebileceğini savunduğu bu silah projesinin yanlış kişilerin ellerine geçerse çok felaket sonuçlara yol açacağını bilen Tesla, silahın prototipini asla bir kağıt üzerine çizmedi ve hep aklında taşıdı. Söyleyeceklerimiz belki Edison’cuları kızdırabilir fakat Tesla asla Edison gibi politik düşünen bir sistem adamı olmamıştı. O tam anlamıyla bir bilim adamıydı. Buluşlarını para ve şöhret kazanmak için değil tamamen kendi tutkuları doğrultusunda tasarlıyordu. Tesla, Teleforce silahının dizaynı kimsenin eline geçmeden 1943 yılında öldü. Tesla’nın bu icadıyla ilgili çalışmaları çalınmaya çalışılsa da başarısız olundu. Böylece bu muhteşem tasarım yanlış kişilerin eline geçmeden yok oldu.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

Yorum Yap

Yorum Yap