İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konu Dışı
  3. Nesnelerin Hak ettiği Anlamlar

Nesnelerin Hak ettiği Anlamlar

EDU_science_religion_apr20_800x450

Gündelik hayatımızda karşımıza çok kez çıkan ama hiç dönüp de üstünde düşünmediğimiz nesneler, davranışlar…  Acaba onlara çok başka anlamlar yükleyen birileri var mıydı?

Kemerlerinizi bağlayın bublogta okuyucuları, sizinle çağlar öncesinde antik bir yolculuğa çıkıyoruz.

Şatafatlı gökdelenlerin arasında oldukça seyrek gördüğümüz Dünya’nın oksijen kaynağı ağaçlara günümüzde pek de değer verildiği söylenemez fakat bin yıllar öncesine gittiğimizde ağaçların çok mukaddes şeyler simgelediğini söyleyebiliriz.


AĞAÇ

Rivayetlerin birine göre; toprağa kökleriyle sarılan, dallarıyla da gökyüzüne uzanan bu bitki yerle göğün evliliğinin yani vuslatın sembolüdür. Bir diğer rivayete göre ise çoğunlukla hayat-ölüm çemberi, ölümsüzlük, ruhsal tesirin yeryüzüne inişini temsil eder.

Bir diğer çok önemsiz ama bir o kadar da önemli nesnemiz ise merdivenler.


MERDİVEN

Bir merdivene kim nasıl bir anlam yüklemiş olabilir dediğinizi duyar gibiyim ama işler biraz karışık

Merdiven; aşağıyı yukarıya, yukarıyı aşağıya bağlayan bir köprüdür. Hem inişi hem çıkışı gerçekleştirir. Gökyüzü ile yeryüzünün irtibatının sembolüdür. Merdiven sözcüğünün Arapçadaki karşılığının miraç olması da bu sembolün ne anlama geldiğini sanırım daha iyi anlatmaktadır.

ÇOBAN

Büyük mürşitler ve peygamberler için kullanılmıştır. Koyunlar halkı, çoban ise yöneticileri temsil eder. Üzerinden asırlar geçmesine rağmen bu bağlamdan çok da uzaklaşmış sayılmayız zaten.  

Çoban demişken bir de koçu ele alalım bakalım;

KOÇ

Koçu ifade eden boynuz figürü cesaretin ve atılganlığın simgesidir. Koç astrolojik olarak da başlangıç burcudur. Başlangıçtaki yani dünyamızın önceki devirlerinde yaşanan altın çağın yani mükemmeliyetin de sembolüdür.

Karşımıza çıktıklarında nereye kaçacağımızı bilemediğimiz yılanlar galaktik uygarlıklarca hep çok kutsal sayılmışlardır. Hatta öyle ki yılanların fiziksel özelliklerine, davranış biçimlerine kadar birçok şeye büyük anlamlar yüklemişlerdir.


TÜYLÜ YILAN

Galaktik uygarlıkları ve onların dünyamıza gelen elçilerini ifade eder. Galaktik ırkın bir diğer adı da yılan oğullarıdır. Mu ve Atlantis’in son dönemlerinde bu ırkın son nesilleri yaşamıştır. 


KUYRUĞUNU ISIRAN YILAN

Galaktik uygarlıklar bu simgeyi uzun süre imzaları olarak kullanmışlardır. Aynı zamanda ruhun ölümsüzlüğünün bir sembolü olarak farklı şekillerde kullanılmıştır. Günümüzde yana yatmış sekize benzetilen sonsuzluk işaretinin fikir babası bu simgedir.


YILANLI ASA

Bu sembol Siriusyen varlıkların Galaktik ırklara mensup olduğunu göstermekteydi. Günümüzde mason localarında sıklıkla rastlanan sembollerden biridir.  Aynı zamanda yılan deri değiştiren bir hayvan olduğu için şifa bulma, yeniden hayata dönme anlamları da yüklenmiştir ve tıpçılar bu yılanlı asayı simgeleri olarak çok uzun yıllardır kullanmaktadırlar.

İNCİ

Saklı, ulaşılması güç, derinliklere gömülü olarak tasvir edilen inci; beyaz rengiyle bilgiyi, hakikati ve aydınlanmayı ifade eder. Denizin dibinden çıkan istiridyenin kabuğunun açılmasıyla elde edilebilecek oluşu, incinin çaba gösterilmeden elde edilemeyeceğini, yani açık bilgiye, hakikate büyük çabalar gösterilmeden ulaşılamayacağını ifade eder.

FELSEFE TAŞI

J. K. ROWLİNG’ in ölümsüz eseri Harry Potter’da da çok üstünde durulan bu taşın hakkında kayıt tutulan en eski zamanlarda, bu mucizevi taşa sahip olan insanların mevcut olduğuna dair bazı bulgular var. Çeşitli peygamberlerin de bu taşın varlığından ve ona sahip olduklarından bahsettiği söylemler arasında. Kendisi ölümsüzlüğü, zenginliği kısaca insanoğlunun elde etmek istediği her şeyi vaat ediyor.

Yazımızı oldukça şaşırtıcı bir başlıkla sonlandırıyoruz.


BOK BÖCEĞİ(SCARABE)

Evet şaşırtıcı bir başlık olduğunu söylemiştik. Şöyle bir oturun hazırsanız başlayalım. Çoğumuzun hiç hazzetmediği bu böcekler, yavruları yumurtadan çıktıktan sonra sırt üstü döner ve yumuşak karnını onlara yesinler diye sunar. Kendini bu şekilde yavruları için feda eder. Bu nedenle kendini feda etmenin sembolü olarak kullanılmıştır. Mısır’da oldukça kutsal sayılırlar ve öldürülmelerinin uğursuzluk getirdiğine inanılır.

Yorum Yap

Yorum Yap