fbpx

Kahveye hemen hemen her toplumda büyük önem verilir. Her kültürün kahve tercihi, gelenekleri farklı olmakla beraber kahve sevgisi neredeyse aynıdır. Kahve sektörü de diğer gıda alanlarında olduğu gibi, son yıllarda oldukça gelişmekte ve çeşitlenmektedir.

Hafif tatlardan yoğun aromalara, klasiklerden kremalılara birçok yeni kahve çeşidi bulunmaktadır. Her yaştan insan severek tüketmektedir. Kahve çekirdekleri yetiştikleri toprağın aromasını da taşıdığından dolayı her coğrafyada yetişen kahvenin aroması farklı olabilmektedir. Tropikal coğrafyanın kahve çekirdeğiyle, daha yağışlı bir iklime sahip coğrafyanın kahve çekirdekleri farklı aromaları taşır.

En Popüler Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Kahve özellikle metropol yaşam kültüründe sabah kahvaltılarına eşlik etmekte hatta kahvaltı yerine bile tüketilebilmektedir. Kahvenin uyarıcı etkisinden yararlanmak isteyen, güne zinde başlamak isteyen bireyler tarafından kahve genelde kahvaltıda veya yoğun iş aralarında daha çok tercih edilir.

Kahvenin birçok faydası da vardır. Kahve ölçülü ve dengeli kullanıldığı müddetçe oldukça sağlıklı bir içecektir. Cilde, kalbe, metabolizmaya faydaları bilinen bilimsel gerçeklerdir. Düşük kalorili kahveler hem kilo korumada, hem yağ yakımında destekleyici unsur olarak tercih edilir. Son zamanlarda çok popüler olan birkaç kahveden de bahsetmek gerekir;

  • Cappuccino
  • Espresso
  • Americano
  • Cafe Latte
  • Caffee Macchiato
  • Mocha
  • Filtre Kahve

Cappuccino Nasıl Bir Kahvedir?

cappuccino bublogta

Cappuccino, tüm dünyada oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir, severek tüketilir. Espresso gibi Cappuccino da İtalya’ya özgü bir kahvedir. Cappuccinno’nun temeli de yine Espresso’ya bağlıdır. Espresso’nun üzerine sıcak süt ve süt köpüğünün eklenmesiyle elde edilir, yumuşak bir içime sahiptir.

Cappicino’nun kelime anlamı cübbe ve pelerindir. İtalyan keşişlerin giydiği kıyafetten adını almaktadır. Bu isimle özdeşleşmiştir. İçeriğindeki süt sayesinde yanında tüketilecek kuruyemişlerle ara öğün yerine de geçebilmekte, oldukça besleyici ve ortalama kaloriye sahip bir kahve çeşididir.

Americano ve Espresso Kahvesinin Benzerliği Nedir?

americano espresso bublogta

Americano ve Espresso, birbirine yakın kahvelerdir. Americano, Espresso’nun üzerine sıcak su eklenerek yapılmaktadır. Tatları hemen hemen birbirine yakın olmakla beraber Espresso çok daha sert bir kahvedir. Espresso İtalya’ya has bir kahvedir. Koyu kavrulmuş ve ince çekilmiş kahve çekirdeklerinden hazırlanmaktadır. 

Americano ise adından da anlaşıldığı üzere Amerika’ya özgü bir kahvedir. Espresso’yu çok sert bulan Amerikan askerlerinin üzerine sıcak su ilave etmesiyle ortaya çıkan bu kahve, zamanla çok sevilerek içilmeye ve hızla yayılmaya başlanmıştır. Hafif sert kahve severlerin tercihidir. İkisinin de kalorisi oldukça düşüktür, yoğun iş ve ders dönemlerinde veya spor sonrası uyarıcı olarak tercih edilir. Sıcak ya da soğuk şeklinde de yapılmaktadır. 

Cafe Latte’yi Kimler Kullanmamalı?

latte bublogta

İtalyanca’da latte, ”süt” anlamına gelmektedir. Yine İtalyan kökenli bir kahve çeşididir. Tüm dünyada sevilerek tüketilir. Cafe Latte’nin süt oranı oldukça fazladır. Adını da buradan almaktadır. Laktoz alerjisi veya intoleransı olanlar tarafından kullanılmaması ya da minimuma indirilmesi uzmanların tavsiyesidir.

Süt oranı çok olduğu için, kalorisi de yüksek bir kahvedir, diyetlerde çok fazla tercih edilmemektedir. Besleyici olması yanında ara öğün olarak tüketilebilen oldukça lezzetli ve yumuşak içime sahip sevilen bir kahve çeşitidir. 

Caffee Macchiato Nasıl Hazırlanır?

macchiato bublogta

Yine bir İtalyan kahvesidir. Kelime anlamı ”nokta, leke” olan Caffee Macchiato, sevilen ve çokça tercih edilen bir kahve çeşididir. Espresso baz alınarak yapılır, kahve üzerine süt köpüğü konarak hazırlanır.

Yumuşak bir içime sahiptir. Üzerine genelde kakao serpiştirilerek servis edilmektedir. Yoğun kahve sevmeyen, süt kakao birleşiminden keyif alanlar tercih edebilir. Kalori oranı sütten dolayı biraz yüksektir. Ara öğün olarak keyifle tüketilebilir. Sıcak ya da soğuk olarak içilir. 

Mocha Nereye Özgü Bir Kahvedir?

mocha bublogta

Adından da anlaşıldığı üzere Yemen’e özgü bir kahvedir. Adını, Yemen’in Mocha limanından alır. Süt, çikolata ve az miktarda kahveyle yapılır. Kahveyi çok sevmeyen veya yoğun kahve aroması tercih etmeyenlerin içtiği bir kahvedir.

Kalorisi oldukça yüksektir, diyetlerde çok sık önerilmemektedir. İçeriğindeki sütten dolayı laktoz hassasiyeti olanların tercih etmemesi önerilir. Veya laktozsuz sütten olanı tercih edilmelidir. Yumuşak bir içime sahiptir, özellikle gençler tarafından sevilerek tüketilir. Genelde sıcak olarak servis edilir, tercih edilir. İçerisine eklenen çikolata, Mocha’yı Latte’den ayırır. 

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

filtre kahve bublogta

Evde rahatlıkla hazırlanabilen kahve çeşididir. Demleme yöntemi kullanılarak hazırlanan bir kahvedir. Su ve kahveden oluşur, Demlenen kahve, bir filtreden geçirilir, adını da buradan alır. Metal ya da kâğıt filtreler tercih edilir. Özellikle yoğun kahve aroması sevenler tarafından keyifle tüketilir. Kalorisi oldukça azdır.

Son yıllarda yağ yakımını desteklediğine ve kalp sağlığına olan faydaları bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Yoğun kafein içerdiği için günde bir iki fincan tüketmek yeterlidir. Americano ve Espresso’dan ayrılan yönü demleme tekniği kullanılmasıdır. 

Türk Kahvesi Özellikleri

turk kahvesi bublogta

Türk kahvesinin diğer kahvelerden ayıran birçok özelliği bulunur. Kahve çekirdekleri ince öğütülür ve pişirme tekniği kullanılır. Bunlardan bağımsız olarak Türk kahvesinin Türk gelenek ve göreneklerinde oldukça önemli yeri bulunur.

Kız istemede veya eve gelen misafire ikram edilen değerli bir içecektir. Sade, orta ve şekerli olarak tüketilir. Şeker oranı arttıkça kalorisi de doğru orantıda artmaktadır. Geçmişten günümüze hem maddi hem manevi değerini koruyarak gelmiştir. Müdavimleri oldukça fazladır.

Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

   Benim adım Ümran. Ümran Dakneş. Beş yaşındaydım. Ailemle Suriye’nin Halep kentinde, Esad rejimi yüzünden zor şartlar altında yaşarken Rusya’nın hava saldırıları sırasında evimizin yıkılması sonucu enkaz altında kaldım. Enkazdan çıkarıldığımda tenimin rengi toz yüzünden griydi. Kirpiklerime moloz yığını oturmuştu sanki. O kadar çok korkmuştum ki flaşlar her patladığında ürperiyordum. Fotoğraflarımı çekiyorlardı! Neden? Çünkü gözlerimden […]
Dede korkut hikayeleri 12 ve 14. yüzyıllar arasında Doğu Anadolu ve Azerbaycan’da yaşayan Oğuz boylarının günlük yaşamlarının olağanüstü olaylarla süslenmiş bir anlatımla anlatılan hikâyelerdir. Sonucunda halk hikâyelerden ders çıkarmıştır. Bir ön söz ve 13 hikâyeden oluşmaktadır. (13. hikâye olan “Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi” son dönemlerde tespit edilmiştir.) 13 hikâyeden her birisi bir boy […]
Eternity And A Day (Sonsuzluk ve Bir Gün) Keder, ifade edilmemiş aşktır. Şairler sözleriyle yalnızca aşkı değil, acıyı da büyütürler. Theodoros Angelopulos‘un yönetmenliğini yaptığı Eternity and A Day filminde,  Yunan bir şair olan Alexandros’un hikâyesi de şiirlerinde olduğu gibi acıyı büyütüyor. Alexandros ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir ve hastaneye gitmeden önce son bir günü kalmıştır. […]
Bugün konu ise Rönesans’ın baş karakterlerinden Michelangelo. Ben bu konuya öncelikle Sistine Şapeli’nden giriş yapmak istiyorum. Evet Sistine Şapeli’nin şu anda tavanlarını süsleyen olağanüstü resimler Michelangelo’ya ait. Ben de buradan yola çıkarak araştırmaya başladım. 1500’lu yıllarda o zamanın Papa’sı II. Julius tarafından Michelangelo’ya yaptırılan bu resimlerin birazından bahsetmek istedim. Papa bu resimleri ilk gördüğünde Michelangelo’ya […]

Giriş

Bublogta'ya Hoş Geldin

Hadi birlikte içeriyi keşfedelim.
Neredeyse Bitti
Son olarak senden birkaç bilgi isteyeceğiz.