fbpx

Makası sol elimizde tuttuğumuz zaman neden kesmez sorusunun ilk yanıtı bütün makasların sağ elle tutularak kesecek biçimde üretilmesidir. Bir makası sağ elimize aldığınız düşünüldüğünde parmaklarınızla birlikte makasın keskin olan taraflarını birbirine doğru bastırmanız gerekir. Makasın kesme işleminin temeli bu harekettir.

Doğru bir şekilde tutar ve bastırırsanız kesmek istediğiniz herhangi bir şeyi kolayca kesebilirsiniz. Kesmesi için makası tuttuğunuz iki parmağınız sadece dikey yönde değil, yatay bir yönlendirmeyle zıt taraflara doğru da bir kuvvet uygular.  Makası sol elimizle tuttuğumuz zaman neden kesmez sorusunun yanıtı bu kuvvetin uygulanması ile bağlantılıdır.  

Makası Sol Elimizle Tutarsak Ne Olur?

Kuvvet uygulama ve makasın çalışma prensibi meselesi makası sol elinize aldığınızda tamamen değişir. Sol başparmak ve diğer parmaklar, makasın bıçaklarını birbirine baskı uygulayıp herhangi bir şeyi kesebilecek şekilde değil de tam tersi bir şekilde etkiler. Yani makasın bıçaklarının birbirine yaklaşarak herhangi bir nesneyi kesmesi mümkün olmaz.

Aksine ters taraflara doğru hareket ederek birbirinden uzaklaşır. Kesmek istediğiniz şey mesela bir kâğıtsa kesilmek yerine bıçaklar arasında eğrilir ve kırışır. Makası sol elimizle tuttuğumuz zaman neden kesmez sorusunun temel çözümü budur. Sol elimiz makasın bıçaklarını birbirine doğru hareket ettirip aralarına bir şey alarak kesmesine müsaade etmez.

sol elde makas bublogta 1

Makas Tutma ve Motor Becerileri

Makas tutmayı öğrenmek küçük çocukların el ve göz koordinasyonunu ve motor hareketlerini geliştirmeleri için çok önemli bir konudur. Bu yüzden kendilerine zarar vermeyecek bir yaşa geldiklerinde çocuklar makasla tanıştırılır ve kullanmaya başlarlar. Ama makası “Sol elimizle tuttuğumuz zaman neden kesmez?” sorusu aynı zamanda solak çocuklar için de önemlidir.

Solaklık bazen daha erken bazen de daha geç fark edilir. Ama çocukların sağlıklı bir şekilde motor hareketlerinin gelişmesi için önemlidir. Bu yüzden çocuklara erken yaşlardan itibaren mutlaka makas tutma çalışmaları yaptırılmalıdır. 

Solak Çocuklar İçin Makaslar

Makası sol elimizle tuttuğumuz zaman neden kesmediğinin makasların çalışma prensibi ile alakalı olduğu için olduğunu anlattık. Her ne kadar oldukça basit bir mekanizma olsa da makasın da kendine göre bir çalışma şekli vardır ve sol elle tutmaya çalışmak bu prensibe uymaz. Bu yüzden eğer çocuğunuz solaksa ve bu durumu fark ettiyseniz ona sol eli kullananlar için üretilen bir makas alabilirsiniz.

Sol elle çalışan bir makas onun ihtiyaçlarını daha iyi karşılar ve bir şeyler kesebilmesini sağlar. Sol elini kullanan çocuklar için durum biraz daha karmaşık olabilir. Çünkü bazı çocuklar yazmak için sol elini kullansa da diğer etkinlikler için arada sırada sağ elini kullanıyor olabilir. Ama eğer hemen her konuda sol elini tercih ediyorsa ona solaklar için üretilen bir makas almanız gerekir.

Sağ ve Sol Elle Çalışma İlkesi

Solakların beyninin sol taraflarını kullanmaya yatkın oldukları bilinir. Küçük yaşta bir çocuğun solak mı yoksa sağ elle mi çalışma yaptığı belirlenirken bütün hareketleri dikkatli bir şekilde takip edilir. Mesela bazı çocuklar her şeyi sol eliyle yaparken bazıları sadece belli faaliyetler için sol eli kullanır. Bilindiği gibi insanların beyin gelişiminin ileriki aşamalarında her iki tarafın da kullanımının kendileri için yararlı olduğu saptanmıştır.

Ama çocuk solaksa bunu değiştirmeye çalışmak da büyük bir hata olur. Sol elini kullanan çocuğun beyin yapısı da beynin sol tarafını kullanmaya yatkındır. Bu yüzden çocuğu zorlamak yerine dikkatli takip etmek ve gerekiyorsa bir sol el makası almak en iyisidir. 

Sağ ve Sol Elle Makas Çalışması

Makası sol elle tuttuğumuzda neden çalışmaz?” sorusu üzerine bugüne kadar fazla düşünmemiş olabilirsiniz. Zaten soru daha çok çocuk eğitimi ile ilgilenenlerin merak ettiği bir soru olabilir. Bu sorunun yanıtının makasın nasıl üretildiği ile ilgili olduğunu söyledik. Şimdi de çocukları makas çalışması yapmak için nasıl yönlendirmemiz gerektiğine bir bakalım. Bir çocuğa makas aktivitesi yaptırmak isterseniz öncelikle onunla yakından ilgilenmeniz gerektiği bilinmelidir.

Yani bu işlem için bir süre ayırın ve o süre içerisinde sadece çocuğunuzla ilgilenin. Tabii ki öncelikle çocuğunuzun hangi elini kullandığına dikkat edin. Makası sol elle tuttuğumuzda neden kesmez sorusu ile ilgili olarak çocuğunuza bir sağ ya da sol el makası alın ve bir masaya oturtun.

Masadan kalkarsa çalışmaya bir ara verin ya da sonlandırın. Önüne kesebileceği el işi kâğıdı ya da farklı kâğıtlar koyun ve çalışmaya başlayın. Bu işlemi belirli aralıklarla düzenli şekilde yaptırırsanız çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmesine katkıda bulunursunuz.    

Abonelik
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

   Benim adım Ümran. Ümran Dakneş. Beş yaşındaydım. Ailemle Suriye’nin Halep kentinde, Esad rejimi yüzünden zor şartlar altında yaşarken Rusya’nın hava saldırıları sırasında evimizin yıkılması sonucu enkaz altında kaldım. Enkazdan çıkarıldığımda tenimin rengi toz yüzünden griydi. Kirpiklerime moloz yığını oturmuştu sanki. O kadar çok korkmuştum ki flaşlar her patladığında ürperiyordum. Fotoğraflarımı çekiyorlardı! Neden? Çünkü gözlerimden […]
Dede korkut hikayeleri 12 ve 14. yüzyıllar arasında Doğu Anadolu ve Azerbaycan’da yaşayan Oğuz boylarının günlük yaşamlarının olağanüstü olaylarla süslenmiş bir anlatımla anlatılan hikâyelerdir. Sonucunda halk hikâyelerden ders çıkarmıştır. Bir ön söz ve 13 hikâyeden oluşmaktadır. (13. hikâye olan “Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi” son dönemlerde tespit edilmiştir.) 13 hikâyeden her birisi bir boy […]
Eternity And A Day (Sonsuzluk ve Bir Gün) Keder, ifade edilmemiş aşktır. Şairler sözleriyle yalnızca aşkı değil, acıyı da büyütürler. Theodoros Angelopulos‘un yönetmenliğini yaptığı Eternity and A Day filminde,  Yunan bir şair olan Alexandros’un hikâyesi de şiirlerinde olduğu gibi acıyı büyütüyor. Alexandros ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir ve hastaneye gitmeden önce son bir günü kalmıştır. […]
Bugün konu ise Rönesans’ın baş karakterlerinden Michelangelo. Ben bu konuya öncelikle Sistine Şapeli’nden giriş yapmak istiyorum. Evet Sistine Şapeli’nin şu anda tavanlarını süsleyen olağanüstü resimler Michelangelo’ya ait. Ben de buradan yola çıkarak araştırmaya başladım. 1500’lu yıllarda o zamanın Papa’sı II. Julius tarafından Michelangelo’ya yaptırılan bu resimlerin birazından bahsetmek istedim. Papa bu resimleri ilk gördüğünde Michelangelo’ya […]

Giriş

Bublogta'ya Hoş Geldin

Hadi birlikte içeriyi keşfedelim.
Neredeyse Bitti
Son olarak senden birkaç bilgi isteyeceğiz.