İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kişisel Marka Yaratmak

Kişisel Marka Yaratmak

Kişisel Pazarlama

Kişisel Marka: Kişinin öne çıkan vasıflarıyla başka insanlar üstünde bıraktığı izlenimdir. Bir işin uzmanı olmak ve başka insanları uzmanlığınızdan haberdar etmek şahsi marka sürecini oluşturur. Diğer insanları haberdar etmek ise şahsi markayı meydana getiren en mühim etkendir zira bunu nasıl yaptığınıza bağlı olarak markanız olgunlaşmaktadır.

Yani, kendinizi anlatmak yerine, insanların sizden nasıl bahsedeceğini yönetmekten bahsediyorum. İşte işin tüm sırrı bu! Mükemmel fotoğraflar çekiyor olabilirsiniz. Peki bundan gerçekten birilerinin haberi var mı?

Bir gazetede reklam verseniz, “Mükemmel fotoğraf çekerim” yazsanız bu iş olur mu? Tabii ki hayır.
Peki ilana kusursuz bir fotoğraf koyar ve altına “Eser Sahibi: İsim-Soyisim” yazsanız bu iş olur mu? Sanırım bu çok daha etkili olur.
Sadece yaptığınız işle değil, işinizi sunum ve pazarlama şeklinizle, tavırlarınızla ve görünüşünüzle bir bütünlük oluşturmanız gerekmektedir. Eğer bunu başarabilirseniz şahsi markanızı rahatlıkla inşa edebilirsiniz.

Marka: İşletmelerin kendi ürünlerini ya da hizmetlerini başka işletmelerin ürün-hizmetlerinden ayırt etmek amacıyla kullandıkları orijinal simgelerdir.

Görünen o ki logoya gereksiniminiz var. Kurumsal renklere ve kurumsal kimlik çalışmasına da gereksinim var gibi… Yani kendinizi bir işletme gibi varsaydığınızda şu sonuca varabilirsiniz:

Logonuz: Görünüşünüz ya da sizi işaret eden bir görsel
Kurumsal Renkler: Konseptiniz
Kurumsal Kimliğiniz: Tarz, tavır ve işinizin birbirini tamamlar kalitede olması.
Ürünleriniz: Kabiliyetli olduğunuz hususlar, iyi yaptığınız işler

Kişisel Marka Olmanızı Sağlayacak Bazı İpuçları

Sosyal Medya:

Sosyal medya çıktı mertlik bozulmadı. Aksine, sosyal medya vasıtası ile birçok şahsi marka gün ışığına çıktı. Vine fenomenleri, Twitter fenomenleri, Instagram fenomenleri ve başkaları… Her biri fenomen olmak amacıyla başkalarından daha farklı, daha kaliteli, daha ilgi çekici paylaşımlar yaptı. Örneğin Twitter vasıtası ile “Analar ne söz yazarları doğurmuş!” dedik. Bu hususta yetenekli olanlar ön plana çıktı ve bu yetenekleri ile marka olmayı başardı. Instagram vasıtası ile ne fotoğrafçılar tanıdık. Vine vasıtası ile Yeşilçam yeni oyuncular kazandı ve bilhassa Türkiye’de mizah yeteneği üst seviye olan onlarca isim olduğunu öğrenmiş olduk. Yani sosyal medya vasıtası ile birçok insan şahsi marka yaratmayı başardı.

Demek istediğim; yeteneğiniz her neyse ona en uygun sosyal medya aracını kullanıp yeteneklerinizi sergilemek iyi bir seçenek olabilir.

Blog Yazarlığı:

Blog yazmak da sosyal medyanın bir parçası olarak kabul görüyor ama ben sosyal medya dediğimde çoğu insanın aklına süratli paylaşım yapılan, az evvelce bahsini geride bıraktığımız mecralar geldiğini biliyorum. O yüzden bilhassa yeni bir başlık altında anlatmak istedim. Kişisel marka olmanızı sağlayacak en kuvvetli araçlardan biri de blogdur. Eğer yazma yeteneğiniz varsa ön plana çıkarmak istediğiniz yönünüzü her ne olursa olsun blog yazarlığını kullanabilirsiniz. 10 saniyede araba lastiği değiştirebilen kişi siz misiniz? Bununla alakalı da çok güzel blog sayfaları oluşturulabilir. Dalgıç mısınız? Su altı maceralarınızı kaleme alıp bu hususta ne kadar derin tecrübeleriniz olduğunu rahatlıkla sergileyebilirsiniz. Kısacası blog yazma işinde konu sınırlaması yoktur. Var olması gereken tek şey: Diğer vasıflarınızın beraberinde bir de yazım becerisine sahip olmanızdır.

Ağızdan Ağza Reklam:

Yaptıklarınızla dedikodu hususu olabiliyorsanız, birileri sizin reklamınızı yapıyor demektir. Bunun en garanti tekniği ise işinizi iyi gerçekleştirmektir. Örneğin mükemmel bir ses sanatçısı söylemenizi istesem “Zeki Müren” deme olasılığınız yüksektir. Veyahut ben hiç sormadan bir Zeki Müren parçası önerip “dinle de ses gör” diyebilirsiniz. Genellikle öneri ile alışveriş yapan bir toplum olduğumuzu düşünecek olursak ağızdan ağıza reklamın Türkiye’de çok daha değerli bir iş olduğunu anında görebiliriz. Çok iyi yemek yapıyorsanız kesinlikle insanlar yemeklerinizden ve sizin ne kadar iyi bir aşçı olduğunuzdan bahsedecektir. Yaptığınız işte iyi olmanız şahsi markalaşma sürecinde mühim bir kaldıraçtır.

Portfolyo:

Bugüne kadar yaptığınız çalışmaları bir sunum dosyasına dönüştürmek ve yeri geldiği zaman (iş görüşmesi ya da seminer) sunmak sizin için için bir marka değeri oluşturacaktır. Tek başına yeterli olmayan bu teknik, başka markalaşma teknikleri ile eş güdümlü kullanılabilir.

Takıldığınız İnsanlar:

Havalı bir firmada çalışmak etrafınız tarafından yüksek bir noktada konumlandırılmanıza sebep olabilir. “Konumlandırma” sözcüğü bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Evet, pazarlama süreçlerinden biri. İşte şahsi markayı meydana getiren en mühim faktörlerden biri de konumlandırmadır. Kendinizi nerede konumlandırmak istediğinizi iyi düşünün ve ona ideal işlerde çalışıp ona ideal çevreler edinin.

Orijinal ya da Özgün Olmak:

Marka tanımını hatırlarsak, işletmelerin kendi ürünlerini ya da hizmetlerini başka işletmelerin ürün-hizmetlerinden ayırt etmek amacıyla… Evet işte anahtar sözcük: “ayırt etmek”

Benzer işlerle alakalı olan, benzer işler icra eden, rakipleriniz ya da meslektaşlarınız ile aranızda ne fark var? Bunu iyi analiz edip kendinizi iyi pazarlamanız gerekmektedir. Kişinin kendini iyi pazarlayabilmesi amacıyla orijinal konsepti olması çok mühim bir avantajdır. Eleştirilere aldırmayan Tarkan’ın megastar olması gibi düşünebilirsiniz. Bu arada aykırı olmak ile karıştırmayın. İşinize ya da markanıza yakışır bir teknikle ön plana çıkıp başkalarını taklit etmekten sakınmanız gerektiğine vurgu yapmak istiyorum. Taklitçi olursanız, marka olamazsınız. En iyi olasılıkla adidoes ya da nikse olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 ay önce

    böylesi bir konuya değinmek kimin aklına gelirdi ki,çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir