fbpx

Öncelikle ”Kişisel gelişim nedir, kişisel gelişimin bize ne gibi faydaları vardır?” gibi soruları yanıtlayarak yazıma başlamak istiyorum. Kişisel gelişim en yalın haliyle; kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlaması anlamına gelir. Benliğini geliştirmesi, potansiyelini açığa çıkarmada yardımcı olan tüm ilke ve tekniklerin geneline verilen isimdir.

Bu tamamlanmanın yaşla, eğitimle, birikimle hiç alakası yoktur. Bazen 18 yaşında bir gencin gereken olgunluğa eriştiğini görürsünüz bazen de 70 yaşında bir amcanın hala kişisel gelişiminin tamamlamadığını… Elbette yaşanmışlıklar, hayatla birlikte gelen tecrübeler buna yardımcıdır ama asıl olay karakterde bitmektedir.

Peki, kişisel gelişimin bize faydaları nelerdir? Kişisel gelişim, bizim başka insanlarla daha iyi ilişki kurmamızı sağlar, olaylara pozitif bakmamızı, kötü şeylerden daha az etkilenmemizi sağlar. İnsanı sosyal hayatta başarılı kılar. Kendine güvenen, verimli, hedeflerine odaklanmış bir birey olursunuz. Kişisel gelişimini tamamlamış bir insan negatif düşüncelerden arınmıştır. Kaybetse bile bunu dünyanın sonu gibi algılamaz.

Şimdi gelelim asıl meseleye; insan psikolojisi için bu kadar önemli olan kişisel gelişim nasıl sağlanır? Yapılması gereken şeyleri bir liste halinde sıralayabiliriz. Örneğin; sosyal olun, kendinize güvenin, motivasyonunuzu düşürmeyin gibi şeyler söyleyebiliriz size. Ancak bu tarz öğrenim şekli hiçbir zaman faydalı olmaz. İşte bu noktada bizim de konumuz olan kişisel gelişim kitapları giriyor devreye.

Olayları bir kurgu ve hikaye tarzında ele alan bu kitaplar sayesinde, farkında olmadan hayata bakış açınız değişir, daha pozitif, daha güçlü, daha inançlı biri olursunuz. Bir ders kitabı gibi değil de, sıradan roman gibi okuduğunuz kişisel gelişim kitaplarını okudukça, kendinizde oluşan değişimleri keyifle izlersiniz. Şimdi gelelim bugüne kadar en çok okunan, en beğenilen kişisel gelişim kitaplarına… Listemi hazırlarken aklınızda bir fikir oluşması adına kitapların hem özetlerine hem de okuyucu yorumlarına yer verdim. Bu sayede hangisinin size daha uygun bir kitap olduğunu tespit edebilir ve doğru noktadan işe başlayabilirsiniz

1. Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

ferrarisinisatanbilge bublogta

Listenin ilk sırasında Robin Sharma’nın Ferrari’sini Satan Bilge kitabına yer verdim. Yaklaşık on yıl önce yayınlanan kitap 3 milyondan fazla okuyucuya ulaştı. Kitabı okuyan milyonlarca insan kariyer ve özel hayatında büyük değişimler olduğunu ifade ediyor. Birçok büyük iş yeri sahipleri çalışanlarına bu kitabı önerdi ve ciddi ilerleme oluğunu belirtti. Kitapta başarılı ve hırslı bir avukatın bir anda değişen hayatı ve aldığı kararların olumlu etkileri anlatılıyor. Ders ve psikoloji kitapları gibi ağır bir dili yok.

Fazlasıyla alıntıların olduğu kitap sizi öyle kendine alıyor ki bir solukta okumak istiyorsunuz. Ben de kitabı okuyan biri olarak kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Kitabın daha ilk sayfalarında ruhen kendinizi rahatlamış hissediyor, etrafınızdaki olumsuzlukları daha az önemsiyorsunuz. Julian’ın yaşam serüvenini anlatan kitap birçok yayınevi tarafından basıldı. Ben Pegasus Yayınevi tarafından çıkarılanı okudum ve inanılmaz beğendim. Şimdi kitabın kısaca özetini vererek kararı siz değerli kitapseverlere bırakmak istiyorum.

Ferrari’sini Satan Bilge Kitabının Özeti

Ülkenin en iyi ve en başarılı avukatlarından biri olan Julian Mantle, aynı zamanda hırslı ve tam bir işkoliktir. Çalışmasının ödülü olarak hayatında hemen her şeye sahiptir. Güzel bir ailesi, evi, yatı, adası ve tabii ki kırmızı bir Ferrari’si… Yoğun iş temposunun da etkisiyle bir gün, duruşma esnasında kalp krizi geçirir. Sonra uzunca bir süre ortadan kaybolur, hatta bazı arkadaşları onun öldüğünü bile düşünür. Elindeki tüm malı mülkü satarak Hindistan’a bir seyahate çıkar. Bunlar arasında en sevdiği kırmızı Ferrari’si de vardır.

Aradan üç yıl geçer, Julian bir gün pat diye çıkıp gelir. İlk iş olarak da en sevdiği arkadaşı John’u ziyaret eder. Fakat John gördükleri karşısında şaşkına döner. Julian öyle değişmiş, öyle gençleşmiştir ki onu tanımakta güçlük çeker. 50 yaşında olan Julian, 30 yaşında gibi göstermektedir. Hem bedeni hem de ruhu değişmiş, müthiş bir zindelik hissetmektedir. Sonra yaşadığı bu değişimi ve süreci arkadaşı John’a anlatmaya başlar. Sabaha kadar süren sohbet kitabın bütününü oluşturmaktadır. Julian Mantle, Hindistan’a doğru yola çıkar, Himalayalar’daki Sivana Bilgeleri ile tanışır. İlk tanıştığı kişi Yogi Raman adındaki Sivana Bilgesidir. Yogi Raman, Julian’ı alarak köyüne götürür, oradaki diğer bilgelerle tanıştırır ve üç yıl sürecek olan bir serüven başlar. Yogi Raman, Julian’a bir hikaye anlatır.

Hikayede; sumo güreşçisi, fener kulesi, bahçe, pembe kuşak, kronometre, güller ve patika gibi terimler bulunmaktadır. Bu terimlerin hepsi ayrı bir anlam içerir ve bütününde, aydınlanmış bir hayatı temsil eder.Örneğin hikayedeki bahçe insanın zihnini temsil eder. Bu, şu demektir; bir bahçe ne kadar bakım görürse o kadar verimlidir. Asıl değerli olan çiçeklere zarar vermemesi için gereksiz otların bitmesine izin vermezsiniz. Zihin de böyledir işte. Size zarar veren, huzurunuzu kaçırıp mutsuz eden düşünceleri aklınızdan söküp atmalısınız, orası sizin bahçeniz, istemediğiniz hiçbir şey sizin izniniz olmadan giremez. Kitap, bahçe örneğinde olduğu gibi her ilkeyi bu şekilde anlatarak anlamlandırıyor. Okuyup bitirdiğinizde hemen işe başlama ve kuralları uygulama ihtiyacı duyuyorsunuz. Julian’ın yaşamındaki değişim sizi inanılmaz bir yolculuğa sürükleyecektir. Kesinlikle…

2. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

suhortumludunya bublogta

Kitap içerisinde altı çizilecek sayısız alıntı cümle içeriyor. Temsili kapılardan ve onu açan anahtarlardan bahsederken aynı zamanda sizin de kapalı sandığınız kapıların açılmasını sağlıyor. Hayatın her alanında başarıya giden yola ışık tutuyor. Birkaç saat içerisinde okuma imkanı olan bu kitap, hayatınızı tekrar gözden geçirmenizi sağlıyor. Yazar, kitabı yazmasındaki ilham kaynağının, İngiltere’de tıpkı bizim Güzin Abla benzeri bir köşeye yazılan mektup olduğunu belirtiyor.

Kitabı yazarken edebi bir görünüme ulaşması için herhangi bir çaba harcamadığını söyleyen yazar, tamamen konuşma dilini kullanmış. ”Nasıl konuşuyorsam öyle yazdım.” diyor. Bu da okuyucuya, sanki yanında anlatıyormuş gibi bir his uyandırıyor. Özellikle küçük yaştaki okuyucuların en sevdiği tarzdır bu. Temsili 23 kapı ve bunu açmanızı sağlayacak anahtarlar anlatılmış kitapta. Soluksuz okuyacağınız bu eser sayesinde, artık olaylara daha hakim, daha çözümleyici ve kendinize güvenen bir birey olmanız amaçlanmış.

3. Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

ufakseyleridertetmeyin bublogta

Yazar ufak şeyleri kafaya takmayın felsefesiyle yola çıkıyor ve okuyan herkesin bakış açısını değiştirmeyi başarıyor. Günlük yaşamda önemli veya önemsiz birçok sorunla karşılaşabiliriz. Bunların bazıları hayatımızı gerçekten olumsuz etkileyecek kadar ciddi şeylerdir. Bazıları ise aslında hiç de kafamıza takmayacak kadar sıradan şeyler. Yazarımız kitabında bu konuya değiniyor, ufak tefek sorunları dert etmeyerek daha mutlu bir insan olabilirsiniz, diyor.

Öncelikle bir insanın kusursuz olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Yazar, bunu kabul edin ve dikkatinizi bu noktadan çevirin diyor. Sadece kendinizdeki eksiklere odaklanan biri olursanız, sevimsiz ve geçimsiz bir kişi olup çıkarsınız diyor. Kitapta en sevdiğim kısım ise şu; her işi zamanında bitirme gibi bir saplantınız olmasın, ne de olsa öldüğünüzde hâlâ yapılmamış bir sürü işiniz olacaktır diyor. Harika bir tespit aslında. Bizler elimizdeki işi zamanında bitirmek için bazen hastalanmak pahasına da olsa saatlerce çalışırız. Elinden gelenin en iyisini yapmak, sorumluluk sahibi olmak başka bir şey ama kusursuz olmaya çalışmak başka. Önceliğiniz sizin ve sevdiklerinizin mutluluğu olmalı diyen kitap, bize bu doğrultuda öğütler veren harika bir kişisel gelişim kitabı olmuş.

4. The Secret – Sır – Rhonda Byrne

thesecret bublogta

Kitap paranın, evrenin, ilişkilerin, sağlığın ve ruhun sizin hayatınız üzerinde oluşturduğu sırlarından bahsetmiş. Yazar aniden zihninde oluşan büyük sırrı gördüğünü ve bunu anlamak için Eflatun, Einstein, Newton gibi bilim adamlarına kadar birçok şeyi araştırdığını söylüyor. Zamanla araştırmalarının derinleştiğini ve bir zincir gibi birbirine bağlı olarak devam ettiğini belirtiyor. Ona göre hayat “büyük sır” üzerine kuruluydu ve bunu çözdükten sonra tüm insanlıkla paylaşmalıydı.

Yazar kitabı yazdıktan 7-8 ay sonrasında piyasaya çıkardı. Bu süreçte büyük bir ekip inanılmaz titiz bir çalışma yaptı. Çünkü kusursuz bir çalışmanın ortaya çıkması için herkesin bu sırrın inceliklerini, tüm detaylarıyla bilmesi gerekiyordu. Kitap raflarda yerini aldıktan çok kısa bir süre sonra inanılmaz bir okur kitlesine ulaştı. Okuyan herkes hayatında mucizevi değişimlerin olduğunu söyledi. Öyle ki kitapta yer alan sırrı kullanarak daha iyi bir eve, daha iyi bir hayata ve hatta daha yüksek notlara ulaştığını söyleyenler bile oldu. Bu kadar ilginç ve merak uyandırıcı bir kitabın sizce de kesinlikle okunması gerekmez mi?

5. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi 

aslayalnizyeme bublogta

Kitapta insanların birbirleriyle olan dayanışmasından, birbirlerine yaptıkları yardımlardan bahsediyor. Eğer hayatınıza doğru kişileri seçer ve onlarla dost olursanız, hiçbir zaman yalnız kalmazsınız. Bu insanlar sizin en zor zamanınızda bile yanınızda olur. Günümüz dostluklarına baktığımızda, bu o kadar kolay bir durum gibi görünmese de siz samimi olduktan sonra eminim doğru insanlar da sizi bulacaktır. En azından yazar bunu savunuyor. Samimi olun, her zaman gülümseyin ve pozitif olun. Herhangi bir arkadaşınıza arada sırada da olsa yemek ısmarlayın, sinemaya tek başınıza gitmeyin vb. tavsiyelerde bulunuyor kitap.

6. Beden Dili – Joe Navarro

bedendili bublogta

Yazarımız Joe Navarro eski bir FBI ajanıdır. 300 sayfadan oluşan kitabında, 25 yıllık meslek hayatı boyunca edindiği tecrübeleri bir araya getirmiş. Bu uzun yolculukta insanların davranışlarını analiz etmiş ve şifrelerini çözmüş. Eğer gözlem yeteneğiniz kuvvetliyse ve beden diline ilgi duyuyorsanız bu kitap tam da size göre diyebilirim.

Yazar insan vücudunu bölümlere ayırmış ve her bir harekete farklı anlamlar yüklemiş. Dili oldukça anlaşılır. Bu yüzden her yaştan kesime hitap edeceğini düşünüyorum. Karşınızdakinin aklından geçenleri, bedenine bakarak anlayabilirsiniz diyen kitap, beden dilini öğrenerek hayatınızı nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyor.

7. Kendi Kutup Yıldızı’nı Bul – Nüvide Gültunca Tulgar

kendikutupyildizinibul bublogta

Her insan zaman zaman içinden çıkılması zor durumlara düşebilir. Bu bir sağlık sorunu da olabilir, ekonomik çıkmaz da… Ve hemen her insan böyle zamanlarda bir kurtarıcı bekler. Bir mucize olsa da şu zor anlardan kurtulsam der. Halbuki asıl mucize kişinin kendisidir. Her insan kendi kahramanıdır aslında. Sizi karanlıktan ve dipsiz kuyulardan kurtaracak olan tek kişi, yine sizsiniz. Anlatımı oldukça sade olan kitabı her yaştan insan rahatlıkla okuyabilir. Yazar Mevlana, Rahibe Teresa, Epiktetos ve Stendhal gibi değerli isimlerin sözlerinden de yardım alarak okuyucuya ışık tutuyor.

Abonelik
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

Çoğumuzun, adını belki de hiç duymadığı fakat yaşamımızda denk gelebileceğimiz, farkında ve bilinçli olduğumuz takdirde erken tanı ve tedavi seçeneklerini düzenleyebileceğimiz, benim ise özel eğitim alanında tanıştığım bir sendromdan bahsetmek istiyorum sizlere: DiGeorge Sendromu. DiGeorge Sendromu (DGS) 22. kromozomun (22q11) delesyonu (kromozomun bağlı bulunduğu parçadan kopup silinmesi, yok olması) ya da translokasyonu (kopan veya kaybolan […]
“Sisyphus’u gördüm, korkunç işkenceler çekerken: yakalamış iki avucuyla kocaman bir kayayı ve de kollarıyla bacaklarıyla dayanmıştı kayaya, habire itiyordu onu bir tepeye doğru, işte kaya tepeye vardı varacak, işte tamam, ama tepeye varmasına bir parmak kala, bir güç itiyordu onu tepeden gerisin geri, aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden baş belası kaya, o da yeniden itiyordu kayayı, […]
Bugün 10 Mart 2022. Gülistansız 796. gün “Ne durumdayım biliyor musunuz? Ölüm Allah’ın emri, ölüm dünyada var. Gençlerin ölümü zor ama biz her gün yeniden ölüyoruz. Her gün… Toprağa bile basmaya kıyamıyorum, acaba kızım içinde olabilir mi diye. “ 21 yaşında, Tunceli’de bir üniversite öğrencisiydi Gülistan Doku. 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. […]
Bir girişim fikriniz var ve bu alanda bir marka oluşturmak istiyorsunuz ya da henüz küçük bir işletmesiniz ve işletmenizi büyütüp kârınıza kâr katmak istiyorsunuz. İşte bu yolda atmanız gereken ilk adım markalaşmak olmalıdır. Peki marka nedir?                Marka yalnızca kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran isim, logo ve slogandan ibaret değildir. Markanız insanların sizinle etkileşimde […]