fbpx

Karahindiba Çayının Sağlığa Faydaları

Doğanın bizlere sunduğu sayısız şifalı bitkiler arasında bulunan karahindiba çiçeği, pek çok hastalığa iyi gelmesiyle bilinmektedir. Sarı renkli, ilgi gören bu bitki dünyanın birçok bölgesinde de yetişmektedir. Kimilerine göre sadece yol kenarlarında ve bahçelerde yetişen sıradan bir bitki olsa da; karahindiba asırlardır alternatif tıpta kullanılan doğal bir iyileştirici çiçektir.

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu bitkiden elde edilen karahindiba çayı, kronik ve mevsimsel hastalıkların etkisini hafifletmede size büyük yardım edecektir. Bitkisel desteklerle ayakta kalmak istiyorsanız, vücudunuzu korumak için mutfağınızda karahindiba otu için yer açmalısınız. Sadece 1 bardak sıcak suyla buluştuğunda günlerce etkisini görebilirsiniz.

Radika adıyla da bilinen bu bitkiyi bilinmeyen yönleriyle sizlere tanıtmak istiyoruz. Bu amaçla hazırladığımız karahindiba çayı faydaları yazımız sizlere şifa olacak. Hava soğuduğunda, kendinizi yorgun hissettiğinizde, ruhsal açıdan yorulduğunuzda karahindibanın faydaları sayesinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bunun için Nefis Yemek Tarifleri size rehber olacak!

8a

Karahindiba Nedir?

Karahindiba otu, sarı çiçekli bir bitkidir. Bu bitki sonbahara kadar dayanıklı kalır. Sonbaharın sonuna doğru beyaz ve tüye benzer bir yapıya bürünür. Bu çiçeğin diğer özelliklerini şöyle ifade edelim:

 • Papatyagillerden olan karahindiba, ülkemizde hemen hemen her ilde yetişebilme özelliğine sahiptir.
 • Kendiliğinden yetişen ve tohumların uçması sayesinde birçok yerde görülen bu bitki aktarlarda en sık aranan bir doğal alternatif ilaçtır.
 • Fransa ve İtalya’da karahindiba özel olarak yetiştirilmektedir. Tarımı yapılan bu bitki hem dekor amaçlı hem de kozmetik amaçlı kullanılır.
 • Ilıman ve yeterli yağış alan bölgelerde verimli şekilde yetişebilen karahindiba, sağlıklı yaşama sahip olmak için kullanılacaksa özel yetiştirilen türden temin edilmelidir.
 • Büyüdüğü toprağın sanayi merkezlerinden uzak, doğal ortamlar olması faydalarını etkileyecektir.
 • Bu bitki sayesinde birçok kişi bitkisel yollarla sağlığını korumaktadır. Siz de bitkisel destekler sayesinde kendinizi daha iyi hissetmek isterseniz, şimdi söyleyeceklerimize kulak verebilirsiniz.
8b

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Bu yazıyı okuyanların aklındaki soruya yanıt verme zamanı geldi şimdi. Karahindiba faydaları nelerdir diyenlere tek tek bitkinin sağlığınıza olan etkilerinden bahsedelim.

 • Vücudun arınmasını sağlayan karahindiba bitkisi, toksik maddelere karşı savaş açar ve vücudu zararlı maddelerden temizler.
 • Bağırsak durgunluğu yaşayanlar varsa, karahindiba çayını içebilir.. Tabii doktor onayını almışlarsa.
 • Kabızlığı kısa sürede iyileştiren karahindiba, bağırsakların aktif şekilde çalışmasını sağlar.
 • Antioksidan özelliği baskın olan karahindiba çayı sayesinde hücre yenilenmesi gerçekleşir.
 • Kozmetik sektöründe de sıkça kullanılan karahindiba, cilt ürünlerinin içinde yer alır. Cildin temizlenmesine, onarılmasına ve daha sağlıklı görünmesine destek olur.
 • Yapılan çalışmalara göre karahindiba tüketen kişilerin safra kesesi problemleri de iyileşmektedir. Özellikle de taş ve kum gibi ciddi sorunların düzenli kullanımda iyileştiği belirtilmektedir.
 • Yorgunluğu alan karahindiba aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirme görevine sahiptir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Yaz kış demeden karahindiba sayesinde sağlıklı görünmek ve iyi hissetmek isteyenlere, karahindiba çayı önerilir. Bu çayı gün içinde belirli zaman dilimlerinde içerek faydalarını görebilirsiniz. Şimdi gelelim karahindiba çayını hazırlama aşamalarına:

Malzemeler:

 • Karahindiba yaprakları
 • Cezve
 • Su

Hazırlanışı:

 • Güvenli ve temiz ortamdan toplanan karahindiba yapraklarından 1 tatlı kaşığı kadar alınır.
 • Bir cezve içine 1 su bardağı kadar su eklenir. Suyun üzerine karahindiba yaprakları atılır.
 • En iyi verimi almak için karahindiba yapraklarının geceden suda beklemesi ve sabah birkaç dakika kaynaması önerilir.
 • Ancak gün içinde içmek isterseniz, uygun görülen su miktarı içinde karahindibayı kaynatıp dinlendirip tüketebilirsiniz.
 • Sadece sıcak suyla buluştuktan sonra içime hazır hale gelen bu faydalı çay sizi baştan ayağa yenileme görevini üstleniyor.

Karahindiba Çayı Ne İşe Yarar?

Nefis Yemek Tariflerinde yer alan bitki çayları arasında en çok ilgi gören çaylardan biri de karahindiba çayı oluyor. Bu çayı doktorunuz tarafından onay aldıktan sonra içmeniz ve düzenli şekilde tüketmeniz önerilir. Kronik bir hastalığınız varsa önceliğiniz mutlaka doktorunuzun görüşleri olmalıdır. Hastalığınız bitkisel desteklere izin veriyorsa karahindiba çayını tüketebilirsiniz.

Düzenli tüketilmesi durumunda hangi durumlara iyi geldiğini şöyle ifade edebiliriz:

 • Güne başlarken bağırsaklarınızın temizlenmesine yardım eder. Böylece ödem atarak güne merhaba diyebilirsiniz.
 • Ağız içindeki bakterilerin temizlenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde ağız yoluyla bulaşan enfeksiyonları hayatınızdan uzak tutabilirsiniz.
 • Kalp ve damar sağlığını korur. Kan akışını dengeler ve kontrol altına alır. Düzenli içtiğiniz takdirde damar tıkanıklığına engel olur.
 • Şeker hastalığınız varsa; doktorunuzdan bu çay için onay almışsanız kan şekerini dengelemek adına karahindiba çayı tüketebilirsiniz.
 • Çeşitli cilt hastalıklarını önleme gücü olan karahindiba çayı, cilt hücrelerinin yenilenmesine de destek olur.
 • Yaşlanmayı erteler ve cildin daha temiz daha canlı görünmesini sağlar.
8c

Karahindiba Çayı Zayıflatır Mı?

Bitki çaylarının doğrudan zayıflatmadığını ancak zayıflamaya yardım ettiğini diğer konularda da bahsetmiştik. Şimdi de en çok merak edilen soruya değinelim. Karahindiba çayının zayıflamaya olan etkisi nedir? Bu konuya mercek tutacak olursak; şöyle bir bilgi verebiliriz.

 • Sağlıklı beslenme düzeninde yer verilen karahindiba çayı, zayıflama sürecinize yardım eder ve yağ yakımını hızlandırır.
 • Diyet yaparken ve kilo verirken bağırsaklarınızın aktif şekilde çalışması gerekir.
 • Şayet kabızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız karahindiba çayı içerek bu sorunu aşabilirsiniz.
 • Düzenli olarak tüketilen karahindiba çayı sayesinde, dengeli ve sağlıklı beslendiğiniz durumda kilo vermeniz mümkündür.
 • Diyet döneminde tüketilen bu faydalı çay bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardım edecektir.
 • Hem yağ yakıp hem de dinç kalmak için güne başlarken ve yemeklerden sonra karahindiba çayı tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Yazar sayımızın 300’ü aştığı şu günlerde hevesli yazarlarımıza yol gösterebilmek veya en azından daha kaliteli içerikler üretebilmeleri adına bazı ipucular vermek için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Bu yazı boyunca bir dijital içeriğin nasıl yazılması gerektiğinden bahsedeceğim. Bublogta içeriklerinin bir kısmı şiir ve denemelerden oluşuyor ve bu yazıda söyleyeceğim şeyler bu içerikler için çok […]
Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

Çoğumuzun, adını belki de hiç duymadığı fakat yaşamımızda denk gelebileceğimiz, farkında ve bilinçli olduğumuz takdirde erken tanı ve tedavi seçeneklerini düzenleyebileceğimiz, benim ise özel eğitim alanında tanıştığım bir sendromdan bahsetmek istiyorum sizlere: DiGeorge Sendromu. DiGeorge Sendromu (DGS) 22. kromozomun (22q11) delesyonu (kromozomun bağlı bulunduğu parçadan kopup silinmesi, yok olması) ya da translokasyonu (kopan veya kaybolan […]
“Sisyphus’u gördüm, korkunç işkenceler çekerken: yakalamış iki avucuyla kocaman bir kayayı ve de kollarıyla bacaklarıyla dayanmıştı kayaya, habire itiyordu onu bir tepeye doğru, işte kaya tepeye vardı varacak, işte tamam, ama tepeye varmasına bir parmak kala, bir güç itiyordu onu tepeden gerisin geri, aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden baş belası kaya, o da yeniden itiyordu kayayı, […]
Bugün 10 Mart 2022. Gülistansız 796. gün “Ne durumdayım biliyor musunuz? Ölüm Allah’ın emri, ölüm dünyada var. Gençlerin ölümü zor ama biz her gün yeniden ölüyoruz. Her gün… Toprağa bile basmaya kıyamıyorum, acaba kızım içinde olabilir mi diye. “ 21 yaşında, Tunceli’de bir üniversite öğrencisiydi Gülistan Doku. 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. […]
Bir girişim fikriniz var ve bu alanda bir marka oluşturmak istiyorsunuz ya da henüz küçük bir işletmesiniz ve işletmenizi büyütüp kârınıza kâr katmak istiyorsunuz. İşte bu yolda atmanız gereken ilk adım markalaşmak olmalıdır. Peki marka nedir?                Marka yalnızca kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran isim, logo ve slogandan ibaret değildir. Markanız insanların sizinle etkileşimde […]