fbpx

19 yaşında, üniversite öğrencisi bir genç kız. Özgecan ASLAN.

WhatsApp Image 2020 05 21 at 18.30.09

Psikoloji okuyordu. Daha 1. Sınıftaydı ama hayalleri büyüktü. Türkiye’nin en iyi psikoloğu olmak istiyordu.

Soyadı gibi Aslan bir babası vardı. Sevmeyi ona ilk babası öğretmişti. Özgecan çantasında güvercinler için hep bir avuç buğday bulundururdu. ”Hayvanları sevmeyen insanları da sevmez, ben ruhumla severim.” derdi.

Songül Hanım, pamuklara sarıp büyüttüğü kızını okutmak için yeni bir iş bulmuştu.

Ders boş olunca onun için, çalışan annesine hediye almak için, arkadaşlarıyla bir alışveriş merkezine gitti Özgecan.

Evin de bir kuralı vardı. Ne olursa olsun akşam yemeğine birlikte oturulurdu. Babaannesi köfte yapmıştı Özge’ye.

Özgecan akşam yemeğine yetişmek için minibüse bindi.  Şoför birden yolunu değiştirdi, otobana girdi.

Özgecan korktu, inmek istediğini söyledi. Şoför minibüsü durdurdu. TECAVÜZ GİRİŞİMİNE DİRENDİĞİ İÇİN Özgecan’ı önce bıçakladı, ardından demir bir sopayla defalarca kafasına vurdu.

Katil daha sonra telefonda babasını ve arkadaşlarını çağırdı. Özgecan hâlâ nefes alıyordu. “Başımıza bela olur.” dediler. Katilin yüzünde Özgecan’ın tırnak izleri vardı. DNA’sı kalmasın diye, Özgecan’ın ELLERİNİ KESİP, BEDENİNİ YAKTILAR.

Saatler geçmişti. Özgecan hala o sofraya oturmamıştı. Babaannesinin yaptığı köfteler soğumuştu.

Özgecan’ın hayali psikolog olmaktı ama asıl hayali insanları mutlu edebilmekti. Bilim ve psikoloji kitaplarıyla doluydu o güzel elleri. Sürekli okurdu, Peyami Safa’yı çok severdi. “Dünyanın en iyi psikoloğu olacağım ve insanları iyileştireceğim.” derdi ama HASTA ZİHNİYETLİ İNSANLAR TARAFINDAN KATLEDİLDİ ÖZGECAN.

5 SENE GEÇTİ.

5 sene… Özgecan yaşasaydı başarılı bir psikolog olacaktı. Pırıl pırıl gözleri vardı. 5 sene önce, o otobüste19 yaşında bir kızın gözlerinden pırıltılarını aldılar. 5 sene önce bir genç kızın hayallerini, düşlerini, sevinçlerini yaktılar. 5 sene önce; canından çok sevdiği annesini, Arslan babasını, el ele büyüdüğü ablasını, kardeşini, ona lezzetli yemekler  yapan babaannesini bırakmak zorunda kaldı Özgecan. O cani yalnızca Özge’yi öldürmedi. Bir anneyi, bir babayı, bir aileyi öldürdü.

PEKİ SONRA NE OLDU?

Tek bir erkek eli daha değmesin diye, Özgecan’ın tabutunu KADINLAR TAŞIDI.

zge tabut

5 SENE GEÇTİ…

Özgecan milat olacaktı ama ÖZGECAN’DAN SONRA TOPLAM 2730 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ. Tabii bunlar sadece basına yansıyanların sayısı.

5 SENE GEÇTİ.

Biz tüm bunları anlatırken bir kadın öldürüldü ya da birazdan öldürülecek.

5 SENE GEÇTİ, YETMEDİ.

Ankara’da bir yolcuya tecavüz girişiminde bulunan şoför, savunmasında “BİR KADIN GECE 11’DE NEDEN TEK BAŞINA OTOBÜSE BİNER?” diye sordu.

Hasret, 15 yaşındaydı. Batman’da 2 kuzeni tarafından TECAVÜZE UĞRADI.

Güldünya, teyzesinin oğlu tarafından TECAVÜZE UĞRADI. Ailesi tarafından İstanbul’a gönderildi. Güldünya daha sonra kardeşleri tarafından SOKAK ORTASINDA VURULDU. Ölmedi, yetmedi. Tedavisi için kaldırıldığı hastaneye gece saatlerinde kardeşi Ferit geldi. Güldünya’nın kafasına 2 KEZ SİLAH SIKTI.

KADIN CİNAYETLERİ NEDENSELLEŞTİRİLEMEZ.

HİÇBİR NEDEN BİR KADININ ÖLÜMÜNE GEREKÇE OLAMAZ.

BUNUN ADI CİNAYETTİR.

Eylem PESEN, 17 yaşındaydı, hamileydi. Eşi ÖNCE BIÇAKLADI SONRA ÜZERİNDEN İKİ KEZ ARABAYLA GEÇTİ.

eylem pesen

Cemile ŞENTÜRK, eşinin başka bir kadınla aldattığını öğrendiği için eşi tarafından 10 GÜN BOYUNCA ŞİDDET VE İŞKENCE UYGULANDI. Cemile şikayet için gittiği karakolun çıkışında KOCASI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ.

cemile şe

Ceylan TİMUROĞLU abisinin bir arkadaşıyla SİNEMAYA GİTTİĞİ İÇİN ABİSİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ.

WhatsApp Image 2020 05 21 at 18.46.12

Hilal ÖZCAN telefonla çok fazla konuştuğu için ABİSİ VURDU, BABASI GÖMDÜ, ANNESİ SUSTU.

Melek KARAASLAN 16 yaşında evlendirildi. 18’e girmeden doğum yaptı. Bebeği ölü doğunca EŞİ VE ONUN AİLESİ TARAFINDAN BİR ODAYA KAPATILARAK 3 AY BOYUNCA ŞİDDETE MARUZ KALDI. BULUNDUĞUNDA 30 KİLOYDU VE YÜRÜYEMİYORDU.

melek karaarslan

Ayşe PAŞALI ESKİ EŞİ TARAFINDAN TECAVÜZE UĞRADI. Defalarca kez ölüm tehdidi aldığı için savcılığa başvurdu. Sonra ne mi oldu? Ayşe PAŞALI 11 YERİNDEN BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLDÜ VE GERİDE 3 ÇOCUĞU KALDI.

ayşe paşalı

PEKİ BUNLARDAN NE KADAR DERS ÇIKARDIK?

3 Ocak 2018. Dilek YARGI’nın eşiyle boşanma davası sürüyordu. Dilek; koruma kararı çıkarttı, polise gitti, sığınma evinde kaldı. BİRİ 2, DİĞERİ 3 YAŞINDA OLAN KIZLARI HİRA VE ELİF BABALARI TARAFINDAN POMPALI TÜFEKLE ÖLDÜRÜLDÜ.

Sibel YILMAZ kendisini tehdit eden Anıl TEZCAN’a açtığı dava için duruşmaya gitti. Adliye önünde Anıl TEZCAN tarafından VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ.

sibel yılmaz

Ferdane ÇÖL BOŞANMAK İSTEDİĞİ EŞİ TARAFINDAN BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLDÜ.ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE KORUMA ALTINDAYDI.

ferdane çöl

Dilber KESKİN boşanmak istediği eşi tarafından 13 YERİNDEN BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLDÜ.

dilber keskin

Gizli bir platonik sapığım var. Sokağa çıkmaya korkuyorum diye tweet atan Helin PALANDÖKEN, OKUL ÇIKIŞI ÖLDÜRÜLDÜ.

helin palandöken

Duygu KARAKAŞ 8 yıl boyunca eşinden ŞİDDET GÖRDÜ. Şiddete dayanamayarak ablasının evine kaçtı. Duygu, BOŞANMAK İSTEDİĞİ EŞİ TARAFINDAN GÖZ GÖRE GÖRE HERKESİN İÇİNDE ÖLDÜRÜLDÜ.

BUNUN SUÇLUSU BENİM, BUNUN SUÇLUSU SENSİN. BUNUN SUÇLUSU HEPİMİZİN YARATTIĞI TOPLUM.

Ne diyorsun Özgecan? Biz değiştirebilir miyiz bu düzeni?

5 sene geçti ama bizim karanlık zihniyetimiz hâlâ değişmedi.

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı topraklara, zincirlere bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin?

-MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Yazar sayımızın 300’ü aştığı şu günlerde hevesli yazarlarımıza yol gösterebilmek veya en azından daha kaliteli içerikler üretebilmeleri adına bazı ipucular vermek için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Bu yazı boyunca bir dijital içeriğin nasıl yazılması gerektiğinden bahsedeceğim. Bublogta içeriklerinin bir kısmı şiir ve denemelerden oluşuyor ve bu yazıda söyleyeceğim şeyler bu içerikler için çok […]
Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

Çoğumuzun, adını belki de hiç duymadığı fakat yaşamımızda denk gelebileceğimiz, farkında ve bilinçli olduğumuz takdirde erken tanı ve tedavi seçeneklerini düzenleyebileceğimiz, benim ise özel eğitim alanında tanıştığım bir sendromdan bahsetmek istiyorum sizlere: DiGeorge Sendromu. DiGeorge Sendromu (DGS) 22. kromozomun (22q11) delesyonu (kromozomun bağlı bulunduğu parçadan kopup silinmesi, yok olması) ya da translokasyonu (kopan veya kaybolan […]
“Sisyphus’u gördüm, korkunç işkenceler çekerken: yakalamış iki avucuyla kocaman bir kayayı ve de kollarıyla bacaklarıyla dayanmıştı kayaya, habire itiyordu onu bir tepeye doğru, işte kaya tepeye vardı varacak, işte tamam, ama tepeye varmasına bir parmak kala, bir güç itiyordu onu tepeden gerisin geri, aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden baş belası kaya, o da yeniden itiyordu kayayı, […]
Bugün 10 Mart 2022. Gülistansız 796. gün “Ne durumdayım biliyor musunuz? Ölüm Allah’ın emri, ölüm dünyada var. Gençlerin ölümü zor ama biz her gün yeniden ölüyoruz. Her gün… Toprağa bile basmaya kıyamıyorum, acaba kızım içinde olabilir mi diye. “ 21 yaşında, Tunceli’de bir üniversite öğrencisiydi Gülistan Doku. 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. […]
Bir girişim fikriniz var ve bu alanda bir marka oluşturmak istiyorsunuz ya da henüz küçük bir işletmesiniz ve işletmenizi büyütüp kârınıza kâr katmak istiyorsunuz. İşte bu yolda atmanız gereken ilk adım markalaşmak olmalıdır. Peki marka nedir?                Marka yalnızca kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran isim, logo ve slogandan ibaret değildir. Markanız insanların sizinle etkileşimde […]