fbpx

Bu şehrin neyini seviyorlar? Gerçekten çözmekte ve anlamakta zorlanıyordum. Deniz desen yok, kışın buz gibi oluyor. Havanın koyuluğu ve binaların griliği birleştiğinde adeta hayata karşı olan tüm enerjinizi yutuveriyor. Neyini seviyorlar bu şehrin? Belki de hayat her zaman güllük gülistanlık değildir; belki de her zaman kaçabileceğiniz, şehrin bunaltısından kurtulabileceğiniz bir sahil yoktur. Belki de buna gerek de yoktur. Bu şehirde yaşamak cesaret istiyor, mücadele istiyor çünkü kaçış yok. Peşinizde sizi kovalayan onca şeyden asla kaçamazsınız, arkanızı dönmeli ve sizi kovalayan o dertlerle yüzleşmek zorundasınız. İşte burası böyle bir şehirdir. 100 yıl önce Yunan bu şehrin kapılarına dayandığında da kimse kaçamamıştı, herkes gözlerini dikti düşmana ve geçit vermedi. İşte burası böyle bir şehirdir.
Bu şehirde yaşam gerçekten dört aşamadan oluşur. Biliyorsunuz ne olduklarını: Kış, ilkbahar, sonbahar ve yaz. Gerçekten hayat gibidir bu şehirde yaşamak. Kışı atlatırsan ödül olarak sana yazı verirler, yazın tadı bu yüzden bir ayrıdır. Bu şehrin kışı öyle sahil kasabalarının uyduruk kışlarına benzemez, gerçek bir mücadele vardır ve yaz geldiğinde tadı bir başka gelir çünkü bir mücadelenin ödülü olduğunu herkes bilir.
Hayat gibidir işte bu şehir, inişli çıkışlıdır, her renkten atmosfer vardır, gece gittiğinizde “bazı” yerlere rengarenk olduğunu görürsünüz. Dans ediyordur insanlar oralarda, eğleniyorlardır, hayatlarını yaşıyorlar. Gecesi bu kadar renkli olabilen kaç şehir sayabilirsiniz ki bana? Peki gecesi bu kadar renksiz olabilen kaç şehir vardır? Geceleyin Kızılay sokaklarında yürürken binalar üzerinize gelir adeta. Gridir o binalar, pek renkli değillerdir. İşte burası böyle bir şehirdir; bir kısmı rengarenk, bir kısmı ise kopkoyudur.
Yavaşça Kızılay’dan çıkarsan Anıtkabir’e, görürsün şanlı bir zaferin orada nasıl bulunduğunu. İçine girmene gerek yok, yanından geçerken bile 100 yıl önceki savunmayı iliklerine kadar hissedebilirsin. Hele bir de içine girersen yaşayan, resmen nefes alan bir tarih karşılar seni. Çanakkale’den Kafkasya’ya, Sakarya’dan İnönü’ye kadar bütün mücadeleler orada toplanmıştır. Bütün mücadeleleri bu şehirde bulmak oldukça mümkündür. Binanın kütüphanesine girdiğinizdeyse bu ülkenin nasıl bir kafa tarafından kurulduğuna bir kez daha şahit olursunuz. İşte bu şehir tarihi yeniden yaşayabileceğiniz bir şehirdir.
Kütüphane demişken biraz daha ilerlerseniz görürsünüz milli kütüphaneyi. Diğer bir tarih de orada yatmaktadır. İçine girdiğinizde karşılar sizi sayısız üniversite öğrencisi. Yaşlısından gencine öğrenmek isteyen herkesi görebilirsiniz tabii ama üniversiteliler orayı bir başka doldurur. O kütüphaneye her girdiğinizde bu şehrin eğitimine şahit olursunuz. Sizi karşılayan öğrencilerin kibarlığı ve bilgisi karşısında şok olur kalırsınız. İşte bu şehir insanı böyle eğitir. Bu şehir böyledir.
Biraz daha ilerlerseniz göreceksiniz 7. caddeyi. Ağzına kadar dolmuş caddede kafelerde eğlenen bir sürü insanla karşılaşacaksınız. Biraz dar bir caddedir, hakkınızdır, rahatsız olabilirsiniz fakat bu darlığa sığdırılanlar karşısında şoka da girebilirsiniz. İlgilenmeyin caddenin mimariyle girin bir kafeye bakın keyfinize, soyutlayın kendinizi bu dünyadan, varın zevkinize.
Hâlâ yorulmadın galiba? Biraz daha ilerlersen çıkacaksın Beştepe’ye. Biraz ibadet etmek ister misin? Eşsiz bir cami vardır külliyenin içinde. Gitmişken bir girip görmek kimin hoşuna gitmez ki? Ayrıca bir kütüphane de var içinde kocaman. Romalılar görse mimarisini kıskanırlar. Öyle güzel ve ihtişamlı bir kütüphaneye sahiptir külliye. Ayrıca acıktıysanız bulursunuz içinde bedava çay ve kurabiye. Girin dolaşın, o ihtişama da ortak olun, biliyorum olacaksınız önyargılı fakat kütüphane bu ne zararı dokunur?
Durmak yok, yola devam! Bu şehir bitmez, her zaman daha ilerisi bulunur. Biraz daha ilerlerseniz göreceksiniz ODTÜ’yü, Hacettepe’yi, Bilkent’i. Şu saydıklarıma bir bakın resmen şampiyonlar ligi! O kampüslerin ormanlarında kaybolduktan sonra insan ne yapsın suyun kenarında oturmayı? Hele ki ODTÜ’deki ağaçların arasında sanki bambaşka bir dünyaya yolculuk yapıyorsunuz. Sizi karşılayacak olan öğrenciler zaten bu ülkenin en kaliteli insanları! Onlardan zarar gelmez ama sayısız faydasını görürsünüz. Önden aldıysanız bilet Bilkent Odeon’da gidersiniz bir gösteriye. O amfinin atmosferini bir de kendi gözlerinizle yaşarsınız fakat hava soğuk olabilir oralarda, unutmayın gitmeden önce sıkı sıkı giyinmeyi.
Ben yorulmaya başlıyorum gerçekten ancak sen hâlâ yorulmadıysan bir de şu kaleye tırmansan gerçekten olmaz hiç fena. Görürsün Ankara’yı tepeden, o güzel çeşitliliği, o eşsiz mücadeleyi ancak dikkat et geceleyin kalenin oraya, ne çıkar karşına olmaz hiç belli.
Daha sadece sayabildim Ankara’nın merkezini. Biraz da dolaşalım şöyle şehrin çevresini. O kadar Sakarya dedik, görmeden gitmek olur mu Polatlı ilçesini? Eskişehir’e geçeceksin biliyorum orası da eşsiz bir şehirdir. Oraya giderken Polatlı’da da durup bir selam ver bu vatanı kuran şehitlerimize. Kendi gözlerinle gör Ankara’da yaşanan sayısız mücadeleyi. Sen gör bu vatan nasıl kuruldu çünkü bunları başka şehirden göremezsin sevgili yolcu. Hazır uğradın Polatlı’ya, bir de ziyaret et Midas’ı belki verir sana bir kese altın?
Sen çok dolaştın, üstün başın hep toz oldu. Yahu ne olacak bir uğrasan Kızılcahamam’a! Geldin, gezdin o kadar, uğrasana bir de oraya. Gir güzelce sıcacık suya, uzan güzelce bir köşeye, bak keyfine, rahatla güzelce. Tertemiz yap vücudunu, yürüdün o kadar, ayaklarını rahatlat biraz. Daha yolun uzun biliyorum, seni de çok dolaştırdım, sen hak ettin bunu. Yaşayan bir tarih, hayat dediğin mücadeleyi gördün. Bunları başka nerede göreceksin böyle? Hamam demişken merkeze dönersen uğra bir Roma hamamına. 100 yıllık tarih yetmez diyorsan bana, gör bakalım bir de 1000 yıllık tarihi.
Benden bu kadar sevgili yolcu. Daha anlatamadığım çok şey var. Her şeyi de devletten beklemeyin yahu! Biraz da dolaşın siz kendiniz keşfedin. Kalın sağlıcakla.

Alperen Özdemir içeriklerini beğendin mi? Sosyal medyada takip edin!
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin
Alperen Özdemir içeriklerini beğendin mi? Sosyal medyada takip edin!

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

Bugün konu ise Rönesans’ın baş karakterlerinden Michelangelo. Ben bu konuya öncelikle Sistine Şapeli’nden giriş yapmak istiyorum. Evet Sistine Şapeli’nin şu anda tavanlarını süsleyen olağanüstü resimler Michelangelo’ya ait. Ben de buradan yola çıkarak araştırmaya başladım. 1500’lu yıllarda o zamanın Papa’sı II. Julius tarafından Michelangelo’ya yaptırılan bu resimlerin birazından bahsetmek istedim. Papa bu resimleri ilk gördüğünde Michelangelo’ya […]
CEMAAT, İSTİKRAR, ÖZDEŞLİK Cesur Yeni Dünya, teknolojinin ve bilimsel teknik bilginin kontrolünde olan bir toplumda birey düşüncesinin ve özgürlüğün olmadığı ama bunun yerine sistemin istediği biçimde yaşayıp ve düşündüğünü sanan edilgen insanların olduğu bir dünyadır. Roman, Londra merkezli ve yöneticisinin Mustafa Mont olduğu Dünya Devleti’nde geçmektedir. Dünya Devleti de diğer birçok distopik romanda olduğu gibi […]
Bildiğimiz üzere II. Dünya Savaşı’nın sonunda Soğuk Savaş süreci başlıyor ve dünya, ABD ve Sovyet Rusya’dan oluşan iki kutuplu bir düzenin etrafında şekilleniyor. Bu kutuplar arasında her alanda olduğu gibi uzay ve havacılık alanlarında da rekabet yaşanıyor ve pek çok ülke bu alanlara yönelik ajanslar kurarak gerekli çalışmalara başlıyor. Günümüzde de devam eden bu çalışmalar, […]
Bugünkü konumuz aşk konulu filmler. Birçoğumuz ki özellikle kadınların tercih ettiği bir konu olan aşk filmleri hakkında ufak bir liste yaptım. Konuya ilgili olan kişiler bu listedeki filmleri çoğu kez izlemiş ve repliklerine kadar ezberlemişlerdir diye düşünüyorum. Ben yine de bu konu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler veya arada duygusal çöküşüşe giren herkesin izleyebileceği filmleri […]

Giriş

Bublogta'ya Hoş Geldin

Hadi birlikte içeriyi keşfedelim.
Neredeyse Bitti
Son olarak senden birkaç bilgi isteyeceğiz.