1. Ana Sayfa
  2. Dil ve Kültür
  3. Etimoloji Meraklılarına 4 Kitap Önerisi

Etimoloji Meraklılarına 4 Kitap Önerisi

etimoloji_bublogta

Etimoloji; günlük hayatta kullandığımız ya da unutulmaya yüz tutmuş kelimelerin tarihine inmek, zaman içindeki ses ve anlam değişmelerini, kökenlerini incelemektir. Bu yazımızda etimolojiye ilgi duyan veya etimolojiyle ilk defa tanışacak okurlarımız için okunması gereken 4 kitabı listeledik. Keyifli okumalar…


1. KÖK: Kelimelerin Serüveni – Alp PAKSOY

Twitter’da önüme düşen bir tweet’i sayesinde takibe aldığım yazarın, 2 gün sonra çıkan kitabı. Etimolojiye merak saldığım ilk zamanlar olduğu için hemen sipariş verdim. 120 sayfalık olan bu kitap kelimenin tam anlamıyla bir solukta bitiyor. Alp PAKSOY kitabı yazarken akademik bir dilden uzak durmuş, daha çok basit ve gündelik bir kullanmış. Böylece kitabı sadece bu alandaki insanlara hitap etmekten kurtararak etimolojiye merak salan herkesin anlayabileceği bir düzeye indirmiştir. Kitapta yazar konudan konuya atlıyor gibi gözükse de başlıkların sıralanışını birbiriyle bağlantılı kelimelerden oluşturmuş. Bu da okurun sıkılmadan ve kafası karışmadan kitaba devam etmesini sağlamış. Sanırım etimolojiye dair okuduğum ilk kitaplardan biri olduğu için ya da yazarın üslubunun samimiyetinden dolayı bu kitabın bende yeri ayrıdır. Eğer etimolojiye merak duyuyorsanız okumanız gereken kitapların başında yer alır. Kitabı şu an internetteki kitap satış sitelerinden 11 ila 17 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz.


2. SÖZCÜK HİKAYELERİ (Sözlerde Saklı Kültür) – Prof. Dr. Hatice ŞİRİN

Prof. Dr. Hatice ŞİRİN’in yazdığı ‘’Sözcük Hikayeleri’’ kitabı yukarıda bahsettiğimiz kitaptan daha ağır bir dile sahip. Bunda yazarın profesör olmasının ve köken bilimi bir bilim insanı olarak ele almasının payının büyük olduğunu düşünüyorum. Yazar, kitabı bölümlere ayırırken kelimelerin birbirleriyle bağlantılarından ziyade nerede kullanıldıkları, ne işe yaradıkları ve türlerine göre genel başlıklar altında sıralamış. Kitabı okurken bu durum size bir avantaj sağlıyor. Yazar aynı zamanda kökenine indiği kelimelerin sadece hikayesini değil sözcükteki ses değişimlerini, anlam değişimlerini, farklı dillerdeki kullanılışlarını da bizlerle paylaşmış. Sanırım bu sebepten ötürü de kitabı okurken teknik terimlerle çok fazla karşılaşabilirsiniz. Kitabı şu an internetteki kitap satış sitelerinden 17 ila 20 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz.


3. DÜŞÜNEN TÜRKÇE – Doç. Dr. Ali AKAR

Yazar Doç. Dr. Ali AKAR, kitabının ön sözünde bu kitabı dil alanındaki insanların için değil, bu alanın dışında olup da etimolojiye merak duyan insanların hizmetine sunduğunu söylüyor. Ayrıca bu kitabımızın diğer kitaplardan büyük bir farkı var: Diğer kitaplarda Türkçede kullanılan kelimelerin kökenine iniliyorken bu kitabımızda sadece Türkçe kökenli sözcükler inceleniyor. AKAR, kitabını alfabetik bir sıralamayla biz okurlarına sunmuş. Tabii konu başlıklarının alfabetik olması içeriklerin bağlantılı olmaması anlamına gelir. Bir kaynak olarak kullanıldığında okur için çok elverişli olacak olan bu durum, kitabı sadece okumak istediğimizde, konudan konuya geçiş yaptığımız için, biraz kafamızın karışmasına neden olacaktır. AKAR’ın kitabında yer yer düşünürlerin, şairlerin, yazarların, devlet adamlarının Türkçe hakkındaki sözlerine yer vermesi de Türkçeye olan hayranlığınızı katbekat artıracaktır. Kitabı şu an internetteki kitap satış sitelerinden 26 ila 35 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz.


4. KELİME KÖKEN – Mehmet Emin KATIRCI

Twitter’da aynı isimle bir sayfaya sahip olduğu için uzun zamandır takip ettiğim Mehmet Emin KATIRCI, yakın zamanda bu kitabını çıkardı. Kitap yakın zamanda çıktığı için ben de daha okuma fırsatı bulamadım ama sosyal medyadaki paylaşımlarından yola çıkarak kitabı okumaya başladığınızda içinde kaybolacağınızı, kelimelerin anlamları, kökenleri, Türk ve dünya tarihi; Yunan, İskandinav, Türk ve bilumum Doğu mitolojileri arasında kaybolacak ve ‘’Daha yeni başlamıştım, hangi ara okudum da bitirdim?’’ sorusunu kendimize soracağız. Kitabı şu an internetteki kitap satış sitelerinden 13 ila 20 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap