İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. EN KANLI SAVAŞ: COMPANY OF HEROES 2

EN KANLI SAVAŞ: COMPANY OF HEROES 2

company-of-heroes-2-inceleme
2

            2. Dünya Savaşı hep ilgimi çeken bir konu olmuştur. Özellikle tarihi, yapılan fedakarlıklar, kullanılan teknoloji, tıp ve bilim alanlarına sağladığı katkılar açısından eşsiz bir savaştır. Ancak hepimizin izlediği filmler, diziler, belgeseller ve oynadığı oyunlar Amerikan propagandasından başka bir şey değildi. Ta ki Company Of Heroes serisi gelene kadar. Bu yazımızda sizin için bu serinin 2.oyunu olan Company Of Heroes 2’yi inceliyoruz.

            Yukarıda bahsettiğimiz gibi Company Of Heroes 2 2. Dünya Savaşı’nı konu alan bir strateji oyunu. Peki bu oyunu bu kadar güzel yapan ne? Tabi ki oyunun atmosferi ve ara sahnelerin güzelliği. Öncelikle atmosferden bahsedelim biraz. Oyun bahsettiğimiz gibi strateji oyunu yani aslında siz savaşın içinde değilsiniz bir nevi savaşın gidişatını yönetiyorsunuz. Durum böyleyken atmosferini pek de ilgi çekici bulmayabilirsiniz. Ancak oyunun size hissettirdiği savaş ortamı sizi adeta savaşın içine çekiyor ve bir anda kendinizi cephenin en ön safında savaşı kazanmaya yeminli bir komutan olarak hissediyorsunuz. Durum böyle olunca da oyunla adeta bütünleşiyorsunuz ve başından kalkmak istemiyorsunuz. Salt piyade savaşının tüfek ve bağırış sesleri atmosferi daha da büyülüyor. Keza tankların yaptığı yıkım da cabası. Tanklarla ve toplarla yaptığınız her bir hareket adeta bir yıkım çünkü çevrenizdeki her bir nesneyle etkileşimde bulunabiliyorsunuz. Bu da oyunun artı yönlerinden biri ama buna biraz sonra değinelim. Tabi ki atmosfer tek başına bir oyun için yeterli olur mu? Olmaz. Burada da yardıma birbirinden güzel ve anlamlı ara sahneler koşuyor.

            Ara sahnelerin güzelliği tabi ki grafik kalitesinden kaynaklanmıyor. Savaşın doğası ve verdiği mesajlarla adeta mini bir belgesel tadında. Bundan önceki oyunlarda görmeye alışkın olduğumuz ara sahnelerden oldukça farklı mesajlar veriyor bize. Savaşın insan doğası için ne kadar zor ve yıpratıcı olduğuna değiniyor her bir sahne. Aklımda kalan bazı sahnelerden bahsetmek gerekirse şunları söyleyebilirim: Bir sahnede geri çekilen Sovyet askerleri kendi komutanları tarafından verilen emirle üstlerine açılan ateş sonrası vurulurken diğer askerlerin şaşkınlıkları ve korkuları anlatılıyordu. Başka bir sahnede ise teslim olan Alman askerlerini idam edişlerini şaşkınlıkla izlemiştim. Kısacası ara sahnelerde çoğunlukla savaşta yaşanan dram ve kahramanlıklar anlatılıyor. Oyunu bu kadar anlattık ama hala yukarıda bahsettiğimiz “çevre etkileşimi“nden bahsetmedik.

            Çevre etkileşimi dediğimiz olay 2 şekilde gerçekleşiyor. Birincisi ve bence böyle bir oyunda olması gereken en büyük yenilik Cold Tech dediğimiz olay. Nedir bu Cold Tech? Kısaca soğukla mücadele diyebiliriz çünkü soğuğun getirdiği her türlü zorlukla mücadele etmek durumunda kalıyoruz. Bu olay buzun üstünde hareket eden bir tankın buzun parçalanmasıyla buz gibi sulara gömülmesi ya da bir kar fırtınasının ortasında kalmış piyadelerin görüş uzaklıklarının %20’ye kadar düşmesi ve hatta askerlerinizin dondurucu havada daha fazla dayanamayıp ölmesine kadar gidiyor.

            Diğer özellik ise ‘True Sight’ yani ‘Gerçek Görüş’. Bu özellik şu şekilde işliyor: Siz gerçek hayatta etrafınızı nasıl görüyorsanız birimleriniz de aynı şekilde görüyor. Yani sizin bir duvarın arkasındaki arabayı görememeniz ile aynı mantıkta işliyor. Ya da ormanlık bir alanda ilerlerken birimlerinizin görüş uzaklığının çok düşük olması. Bu özellikler hem oyunu her iki taraf için de daha zorlu kılıyor hem de oyunun atmosferini iliklerinize daha da işliyor.

            Oyunu kısa hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Umarım başarılı olabilmişimdir. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

Yorum Yap

Yorum Yap