İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dil ve Kültür
  3. Dil ve Önemi

Dil ve Önemi

Dilin önemini anlamanız dileğiyle ... İyi okumalar.

images.jpeg

Dil, bir topluluğa “millet” bilincini veren kavramdır. Bu kavram öyle önemli ki ona sahip çıkmadığımızda özümüzden gittikçe uzaklaşıyoruz, koruduğumuzda da varlığımızı devam ettirmiş oluyoruz. Kısacası dil, bizi biz yapan şeylerin en başındadır.

Konfüçyus, boşuna “Bir milleti yok etmek istiyorsanız işe önce dil ile başlayın.” dememiş çünkü bir milleti yok etmenin en kolay yolu, dilini yok etmektir. Dil olmadan “millet” bilinci olmaz. Ne yazık ki bizim ülkemizde kime sorsanız milletini, ülkesini sever ancak diline önem vermez hatta bazen aşağılar. Konuşmasının arasına İngilizce laflar sokuşturmayı marifet sanır. Bu durum hakkında Oktay Sinanoğlu “Konuşurken İngilizce laflar katmak övünülecek bir şey değil, ayıplanacak bir şey olmalıdır.” demiştir. Yani bu bir marifet değil, ayıptır. Bizim milletçe ayıbımızdır.

Bu sorunları yaşamamızın temel nedeninin yabancı etkisi ile birlikte aile eğitimi ve okul eğitiminde dil bilincinin öneminin yeterince aşılanmamasından kaynaklandığını düşünüyorum (Ancak aile eğitiminde dilin önemini çocuklarına öğretenleri bu durumdan ayrı tutuyorum.) . Eğer biz bu bilince sahip olursak kendi dilimize saygı duyarız ve başkaları da dilimize saygısızlık yapamaz.

Dilimize sahip çıkmanın önemsiz ve gereksiz olduğunu düşünenler olabilir ancak dile sahip çıkmak; kendimize, tarihimize, kültürümüze, atalarımıza ve ülkemize sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum ve insanlarımızı dilimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Oktay Sinanoğlu’nun da dediği gibi “Türkçeye sahip çıkarsan Türkiye’ye de sahip çıkarsın.

Peki Dilimize Nasıl Sahip Çıkarız?

  1. Öncelikle dilimizi sevmemiz ve dilimiz yozlaşırsa milletçe yozlaşacağımızı bilmemiz gerekir çünkü dilimiz süzme süzme gelmiş kültürümüzün, gönlümüzün ve düşüncelerimizin aynasıdır.
  2. Yabancı kelime istilasına karşı tepki koymalıyız. Eğer bir kelimenin dilimizde karşılığı varsa onu kullanmalıyız. Tabii bu işte TDK büyük önem taşıyor ancak yaptığı bazı çeviriler dilimize yerleşecek ve halkın kullanabileceği kalitede değil.
  3. Dilimizi doğru şekilde kullanmayı öğrenmeliyiz.
  4. Yabancı hayranlığından kurtulup yabancı kelime kullanma alışkanlığını azaltmalıyız .

Tabii ki burada yazdığım şeyler sadece bizim elimizde değil. Mesela yabancı bir terimi kullanmak zorunda olduğumuz zamanlar olabiliyor ve burada görev bu işin yetkililerine düşüyor.

Bu konu hakkında sayfalarca şeyler yazılabilir hatta sayfalarca yazılmış yazılar, kitaplar bulabilirsiniz ancak ben kısa tutup insanlara, dilimize sahip olmanın önemini kalemim yettiğince ve mümkün olduğu kadar basit anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

Yorum Yap

Yorum Yap