fbpx

Bir pazar yeri olmamasına rağmen birçok pazar yerini geride bırakarak online satışta ezberleri bozan Instagram pazarlamasında nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Instagram birçok marka için gerçekten makul fiyatlara güzel dönüşümler elde edilebilecek bir mecra. Bu yazımda uzun yıllardır tecrübe ettiğim, deneyerek öğrendiğim bilgileri sizinle paylaşacağım.

Instagram, aktifliği ve birçok markanın reklam alanı olması sebebiyle potansiyel müşterilerimizin dikkatini çekebilmek için oldukça fazla çabalamamız gereken bir platform haline geldi. İnsanların bizimle ilk tanıştığı zaman karşılaştığı yer profilimiz olduğu için bu adımı doğru uygulamak oldukça fazla önem taşıyor. Nihai amacımız insanların profile girdiğinde bize güven duyması, sempati beslemesi ve ne iş yaptığımızı rahat bir şekilde anlaması olduğundan tüm adımlarımız bu maddeleri sağlayacak şekilde gerçekleşmeli.

PROFİL RESMİ

Profil resmimiz hem keşfet ekranlarında hem de aramalarda potansiyel müşterilerimizdeki ilk izlenimi bırakıyor. Bu yüzden bu noktada bizi doğru ifade eden, sade, anlaşılır bir logo kullanmaya özen göstermeliyiz.

BİYOGRAFİ

Bu alan profil resmimiz ile dikkatini çektiğimiz kullanıcıların hakkımızda bilgi almak için baktığı ilk alan olduğundan ne iş yaptığımızı, insanlara diğer satıcılardan farkımızı ve onların gerçekleştirmesini istediğimiz eylemi (satış sitesine yönlendirme) yazabiliriz.

ÖNE ÇIKANLAR

Öne çıkanlar bölümü çok kritik bir önem taşıyor. Buraya kadar incelemiş olan kullanıcıların kafasında kalabilecek olan soru işaretlerini giderebileceğimiz harika bir fırsat. Bu bölümde neden sizden alışveriş yapması gerektiğini, kargo imkanlarını, ödeme imkanlarını, iletişim araçlarınızı paylaşabilirsiniz.

TEMEL İÇERİK

Reklam ve tanıtım çalışmalarınıza başlamadan önce kullanıcıların inceleyebileceği bir profile sahip olmak en önemli noktalardan birisi. Profilinizde minimum -sektöre göre değişecek olsa da- 15 gönderi olmasını öneririm.

Profil optimizasyonumuzu gerçekleştirdiğimize göre artık içeriklerimiz ile ilgilenmeye başlayabiliriz. İlk olarak yaptığımız paylaşımlardan başlayalım. Günlük gönderilerimiz bizi takip etmeye başlayan potansiyel müşterilerimiz ile etkileşimdeki en önemli köprülerden birisi konumunda. Bu gönderileri paylaşırken dikkat etmeniz gereken başlıca şeyleri aşağıda listeledim:

KALİTELİ GÖRSEL KULLANIMI

Sosyal medyada kullanıcılarının karşısına gün içinde onlarca ürün ve hizmet görseli çıkıyor. Bu görselleri ilk olarak ilgisine, sonra da kalitesine göre sınıflandıran kullanıcılar her ikisine de uyan görseller ile genelde etkileşime geçiyor. Etkileşim almak bizi yeni müşterilere götüren organik bir yol olduğundan paylaşacağımız görsellerin kaliteli olması bu durumda çok önemli bir rol oynuyor.

AÇIKLAYICI METİN KULLANIMI

Paylaştığınız görsel ile bir kullanıcının dikkatini çekmeyi başardığınızı varsayarsak bu durumda kullanıcı direkt olarak açıklama kısmına odaklanacak ve detaylı bilgi arayacaktır. Görsel açıklaması bölümünde ürün veya hizmetinizin özelliklerini, avantajlarını ve neden tercih edilebileceğini yazabilir sonrasında da nasıl satın alabileceklerini kısaca açıklayabilirsiniz.

DÜZENLİ PAYLAŞIM

Instagram algoritması gereği yapacağınız paylaşımların kalitesi kadar düzenli olması da önemli. Instagram, düzenli içerik üreten profilleri diğer kullanıcıların önüne atma konusunda iyi bir algoritmaya sahip. Bundan dolayı günde minimum bir tane paylaşım yapmaya ve en doğru saatleri seçerek bir düzen oturtmaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu bölümümüzde hesabınızın ilk izlenimini ve günlük paylaşımlarını optimize ettik. Serinin devamında etkileşimin diğer unsurlarını, hikaye paylaşımlarını ve daha fazlasını inceleyeceğiz. Kendinize iyi bakın.

Enes Özgen içeriklerini beğendin mi? Sosyal medyada takip edin!
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Satır içi yorumlar
Tüm yorumları görüntüleyin
Enes Özgen içeriklerini beğendin mi? Sosyal medyada takip edin!

Okuyucuların Beğendiği İçerikler

Birçok kişinin ‘’zor ama maaşı iyi, garanti meslek gibi’’ düşünceleriyle ün kazanmış bir bölüm olan tıp fakültesini size en ince detaylarıyla aktaracağım. Öncelikle fakülteye gelmeden önce kendinizi ilk gün yapılacak çaylak şakasına ve ileri zamanlarda daha siz TUS isimli bölüm seçmenize yarayan sınava girmeden ‘’Sen ne doktorusun? ‘’ veya diş hekimliği ayrı bir bölüm olmasına […]
Yaşanan herhangi bir gün hiç yaşanmasaydı, her şey daha farklı olur muydu? Misal dün hiç yaşanmasaydı veyahut bundan yıllar önce bir gün hiç yaşanmasaydı yine aynı mıydı hayatınız? Kadere inanmak subjektif bir bakış açısı olarak görünebilir ancak hayatın akışı olarak farklı bir yerden durumu ele alabiliriz. Bütün malzemeleri özene bezene kesip, doğrayıp harika bir yemek […]
Herkesin ölmeden görmek isteyeceği bir yer vardır. Yoksa da henüz keşfetmemiştir… Benim için burası Norveç. “Soğuk Cennet” veyahut “Kuzeyin İncisi” denilen bu ülkenin lanse ettiği imajı bir görseniz aşık olmamak elde değil. O yüzden henüz kendi ülkenizi keşfetmediyseniz ileride belki yol arkadaşım olabilirsiniz! Norveç ”Soğuk Cennet” Ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi ve başkenti Oslo‘dur. 385,207 […]
Her kitap ayrı güzel, dünyasına girdikten sonra… Ama bazı başyapıtlar vardır, gerçekten okumak zevk verir. Okudukça içine düşer, yeni bir dünyanın kahramanı olursunuz. Herkes için değişebilecek bir liste… Daha iyisi varsa da ben okuduğum kadarını biliyorum ve bunlar şu an en iyisi! Daha birçok türde konuşulacak kitaplar olsa da üç ayrı türde üç başyapıt derledim, […]

İlgini Çekebilir

Çoğumuzun, adını belki de hiç duymadığı fakat yaşamımızda denk gelebileceğimiz, farkında ve bilinçli olduğumuz takdirde erken tanı ve tedavi seçeneklerini düzenleyebileceğimiz, benim ise özel eğitim alanında tanıştığım bir sendromdan bahsetmek istiyorum sizlere: DiGeorge Sendromu. DiGeorge Sendromu (DGS) 22. kromozomun (22q11) delesyonu (kromozomun bağlı bulunduğu parçadan kopup silinmesi, yok olması) ya da translokasyonu (kopan veya kaybolan […]
“Sisyphus’u gördüm, korkunç işkenceler çekerken: yakalamış iki avucuyla kocaman bir kayayı ve de kollarıyla bacaklarıyla dayanmıştı kayaya, habire itiyordu onu bir tepeye doğru, işte kaya tepeye vardı varacak, işte tamam, ama tepeye varmasına bir parmak kala, bir güç itiyordu onu tepeden gerisin geri, aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden baş belası kaya, o da yeniden itiyordu kayayı, […]
Bugün 10 Mart 2022. Gülistansız 796. gün “Ne durumdayım biliyor musunuz? Ölüm Allah’ın emri, ölüm dünyada var. Gençlerin ölümü zor ama biz her gün yeniden ölüyoruz. Her gün… Toprağa bile basmaya kıyamıyorum, acaba kızım içinde olabilir mi diye. “ 21 yaşında, Tunceli’de bir üniversite öğrencisiydi Gülistan Doku. 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. […]
Bir girişim fikriniz var ve bu alanda bir marka oluşturmak istiyorsunuz ya da henüz küçük bir işletmesiniz ve işletmenizi büyütüp kârınıza kâr katmak istiyorsunuz. İşte bu yolda atmanız gereken ilk adım markalaşmak olmalıdır. Peki marka nedir?                Marka yalnızca kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran isim, logo ve slogandan ibaret değildir. Markanız insanların sizinle etkileşimde […]