İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Atatürk’ün Ankaraya Gelişi – 100.Yılında

Atatürk’ün Ankaraya Gelişi – 100.Yılında

Atatürk'ün ankaraya gelişi

Birinci dünya savaşı sonrası Osmanlı Devleti artık sadece gücünü yitirmekle kalmamıştı. Toprakları düşman eline geçmiş, başkenti işgal edilmiş ve mevcut hükümet ülkenin bağımsızlığı adına adımlar atmak yerine işgal güçlerini kızdırmamayı tercih etmişti! Ulu Önder Mustafa Kemal, İstanbul’da geçirdiği 6 ay boyunca hükümeti bir bağımsızlık girişimine zorlamış ama hiçbir sonuç alamamakla birlikte okları da kendine çevirmişti. Bunun üzerine Gazi Mustafa Kemal kurtuluş çaresini Anadolu’ya geçmekte buldu ve 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıktı. Daha sonra Havza ve Amasya genelgelerini yayınlattı, Sivas ve Erzurum kongrelerini düzenledi. Ancak kurtuluş mücadelesinin kalbi bu şehirler değil, Ankara olacaktı!

Yapılan kongrelerde milli iradeyi temsil edecek bir hükümet kurma kararı alınmış ve şehirlere bir temsilci seçmeleri için telgraflar çekilmişti, ancak temsilcilerin toplanması ve hedeflenen hükümetin kurulması için bir yer gerekliydi. Ankaralılar, Gazi Mustafa Kemal’i Ankara’ya davet etti. Mustafa Kemal de Ankara’nın cephelere olan eşit uzaklığı ve coğrafi konumunu değerlendirerek Ankara’ya gelmeye karar verdi.

27 Aralık 1919 günü Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti üyeleri saat 14:00 sularında Dikmen bölgesinde Ankara halkı tarafından büyük bir coşku ile karşılandı, bu coşku hem cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü hem de Temsil Heyeti üyelerini fazlasıyla duygulandırmıştı, Atatürk, Ankara halkına teşekkür etti, ardından başkentimizde Milli Mücadele’mizin temellerini atmaya başladı.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Türk milletinin düşman işgalinden kurtulması ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması yolunda çok önemli bir kilometre taşıdır.

Günümüzde Atatürk’ün Ankara’ya gelişi her yıl 27 aralık tarihinde Ankara’da 100 yıl önceki coşkuyla kutlanmaktadır. TSK tarafından ” Atatürk Garnizon Koşusu”, vatandaşlar tarafındansa “Büyük Atatürk Koşusu” düzenleniyor. Ayrıca Anıtkabir ziyaretleri ve şehrin çeşitli bölgelerinde resmi kutlamalar düzenleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap