İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konu Dışı
  3. Elazığ’da Deprem

Elazığ’da Deprem

Elazığ ili, Sivirce ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Olayın ardından Kızılay, AFAD, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve birçok kamu kurum ve kuruluşu olayı yakından takip ettiğini ve olay yerine ekipleri gönderdiğini açıkladı. İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı olayları yakından takip etmek için Elazığ’a gitti.

Süleyman SOYLU yaptığı açıklamada deprem seviyesini “seviye 3” olarak belirlediklerini açıkladı. Bunun anlamı ise ulusal desteğe ihtiyaç olduğunu söylüyor. Kızılay Genel Başkanı Kerem KINIK Twitter üzerinden “Bölgedeki vatandaşlarımızın olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan malzemeleri bölgeye sevk ediyoruz. @Kizilay Destekleriniz için Deprem yazın 2868’e sms yollayın 10₺ katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü.” diyerek açıklama yaptı ve ulusu yardıma çağırdı.

GSM operatörleri yaptıkları açıklamada Elazığ ve çevresindeki müşterilerine sınırsız dakika ve internet sağladıklarını duyurdu. Fakat sosyal medyalardan GSM operatörlerine tepkiler yükseldi. Yoğunluk sebebi ile bölgede hatların kesildiğini söyleyen vatandaşlar Turkcell haricinde diğer operatörlerin sınıfta kaldığını belirttiler. Resmi kurumlardan yapılan açıklamalarda ise acil durumlar haricinde arama yapılmaması gerektiğini, aramaların kısa tutulmasını, görüşmelerin sms ve internet üzerinden yapılmasının kritik önem taşıdığı ve bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını duyurdu.

İlk belirlemelere göre deprem en çok zararı Malatya Pütürge aldı. Malatya Pütürge Belediye Başkanı, Pütürge’de en az 100 evin yıkıldığını söyledi.

Elazığ valisi Çetin Oktay KALDIRIM: Kent genelinde 6 kişi hayatını kaybetti. 225 yaralımız, 2 de ağır yaralımız var.

Malatya Valisi Aydın BARUŞ: Malatya’daki depremde şu ana kadar toplam 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. DOĞANYOL, Pötürge ve Kale ilçelerimizde toplam 45 kişi yaralandı.

Vatandaşların gece hava şartlarından etkilenmemeleri ve olası don durumlarına karşı tedbir almaları önemlidir. Bugünü dışarıda geçirmeleri ve yardım için “AFAD: 122” “TÜRK KIZILAYI: 168” numaralarını aramaları önemlidir.

TÜRK MİLLETİNE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

TÜRK MİLLETİ SAĞ OLSUN.

Yorum Yap

Yorum Yap